Jakość przedsiębiorstwa tworzą pracownicy, zwłaszcza ci na wysokich stanowiskach. Najlepsi specjaliści w danej dziedzinie cieszą się dużym popytem wśród rekruterów. Poszukiwania kandydatów do objęcia kluczowych posad wymagają zatem użycia specyficznie dostosowanych rozwiązań rekrutacyjnych. Jednym z nich jest metoda direct search, czyli rekrutacja bezpośrednia. Umożliwia ona najskuteczniejsze pozyskiwanie najlepszych specjalistów. Stosowana jest najczęściej w przypadku, kiedy chcemy znaleźć kandydata o rzadkich kwalifikacjach, zatem głównie w przypadku stanowisk specjalistycznych czy kierowniczych. Na czym polega direct search i jak przebiega?
Jak działa proces direct search?
W obecnych czasach zaobserwować można dużą konkurencję wśród pracodawców ubiegających się o najlepiej wyspecjalizowanych w swojej branży pracowników. Direct search, czyli poszukiwania bezpośrednie, to wysyłanie ofert pracy bezpośrednio do kandydata, który spełnia wymagania dotyczące danego stanowiska. Jak przebiega proces direct search?
- Stworzenie modelu kompetencyjnego należytego pracownika
- Analiza oferty pod względem trendów na rynku i oczekiwań kandydatów
- Wybór optymalnych sposobów dotarcia do kandydatów
- Stworzenie bazy potencjalnych pracowników
- Weryfikacja i rozmowa rekrutacyjna
- Stworzenie profili kandydatów
- Decyzja o zatrudnieniu i feedback
Zalety direct search są liczne, ale wśród nich należy wymienić przede wszystkim dużą skuteczność i szybsze tempo dotarcia do odpowiedniego kandydata. Ta metoda rekrutacji gwarantuje kierowanie oferty jedynie do osób o adekwatnych kompetencjach.
Czy 100% wynagrodzenia brutto kandydata to dużo?
Koszt rekrutacji direct search to najczęściej procent od wynagrodzenia brutto pozyskanego pracownika za ustalony w umowie okres pracy. Pod uwagę należy wziąć wydatki związane z przeprowadzeniem rekrutacji i uzyskany rezultat. Poszukiwania bezpośrednie wymagają większego zaangażowania i użycia dodatkowych narzędzi. W kwestii wyboru firmy oferującej taką usługę należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość rozliczenia na zasadach success fee. Oznacza to, że opłata zostanie naliczona jedynie w przypadku zatrudnienia zarekomendowanego pracownika, co daje duże bezpieczeństwo i elastyczność.
Co składa się na koszt rekrutacji?
Koszt profesjonalnej i efektywnej rekrutacji składa się z wielu elementów. Sukces przeprowadzanych działań jest ściśle związany z odpowiednią wiedzą, poświęconym czasem oraz zainwestowanymi środkami finansowymi. Co dokładanie obejmuje cena usługi? Odpowiedź na to pytanie pozwala na ocenę opłacalności tego rozwiązania.
Praca rekrutera
Wiedza doświadczonego rekrutera, znającego metody HR, jest niezbędna do skutecznego przeprowadzenia procesu. Headhunting wymaga dużego zaangażowania i wyboru odpowiedniej metody i techniki rekrutacji. Specjalista ze znajomością branży jest gwarantem powodzenia rekrutacji.
Koszty ogłoszeń oraz kampanii w social media
Pozyskiwanie pracowników z social media jest jedną z taktyk powszechnie stosowaną w direct search. Wiąże się to z kosztami dotyczącymi prowadzenia kampanii nakierowanej na odpowiednią grupą docelową. Zamieszczenie ogłoszeń na najczęściej odwiedzanych portalach to dodatkowy koszt.
Projekty graficzne do kampanii
Dokładnie stworzona kampania z ofertą pracy wymaga często wkładu innych specjalistów np. grafika. Dobrze wyglądająca, rzucająca się w oczy reklama świadczy o profesjonalizmie i zachęca większą liczbę odpowiednich kandydatów do aplikacji.
Przeszukiwanie portali pracowniczych, for internetowych i grup fb
Dotarcie do specjalistów, którzy nie poszukują pracy umożliwiają poszukiwania na LinkedIn, grupy na Facebooku oraz portale pracownicze. W obecnych czasach internet stał się jednym z najważniejszych narzędzi rekrutacji. Znajomość odpowiednich miejsc znacznie przyspiesza cały proces.
Selekcja CV
Dokładna i fachowa analiza zgromadzonych aplikacji jest kluczowa w całym procesie. Umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe muszą być spójne z wymaganiami stawianymi przez pracodawcę. Umożliwia to eliminację kandydatów mniej dopasowanych do specyfiki stanowiska.
Rozmowy wstępne z kandydatami
Znalezienie najlepszego kandydata wiąże się również z licznymi rozmowami kwalifikacyjnymi, podczas których rekruter może zweryfikować umiejętności potencjalnego pracownika. Profesjonalne zorganizowanie takich spotkań wymaga czasu i może obejmować przygotowanie testów kompetencyjnych.
Rekrutacja specjalistów – dlaczego warto powierzyć ją agencji pracy?
Pozyskanie specjalistycznie wykwalifikowanego pracownika jest czasochłonne, kosztowne i wymaga odpowiedniej znajomości rynku. Z pomocą profesjonalistów cała procedura jest jednak znacznie prostsza. AB OVO Solutions to agencja pracy, która znajdzie dla Ciebie najlepszych specjalistów. Współpraca z nami to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Każdy prowadzony przez nas projekt jest wykonywany w oparciu o indywidualnie przygotowaną dla klienta strategię pozyskania kandydata. System rozliczenia jest przejrzysty – płatność za usługę następuje dopiero po udanej, spełniającej ustalone warunki rekrutacji. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy dla Ciebie najlepszego pracownika.