Jak powinien wyglądać raport z procesu rekrutacji i dlaczego jest tak ważny?

13 czerwca 2022by AB OVO

Rekrutacja jest złożonym procesem, który ma fundamentalne znaczenie — odpowiednio przeprowadzona umożliwia znajdowanie dobrych pracowników. Profesjonalne podejście do działań rekrutacyjnych dotyczy również analizy skuteczności wdrażanych strategii pozyskiwania kandydatów. Dzięki zdefiniowaniu wskaźników i wyciągnięciu z nich wniosków możemy uzyskać wiele przydatnych informacji. Niestety analiza jest wciąż często pomijaną czynnością przez niedoświadczonych rekruterów, wskutek czego tracimy szansę na optymalizację, przyspieszenie i zmniejszenie kosztów tego procesu w przyszłości. Jak prawidłowo przeprowadzić rekrutację i jakie wnioski możemy z niej wyciągnąć?

Raport z rekrutacji – jaką wiedzę Ci daje?

Dokładnie przeanalizowany proces rekrutacyjny daje dużo wartościowych informacji. Można z nich wyciągnąć wnioski dotyczące skuteczności używanych metod i atrakcyjności oferty oraz uzyskać wskazówki dotyczące sposobu przeprowadzenia rekrutacji w przyszłości, co umożliwia optymalizację kosztów związanych z pozyskiwaniem pracowników w firmie. Najczęściej mierzone wskaźniki to:

  • Liczba uzyskanych aplikacji z podziałem na źródła
  • Czas trwania rekrutacji
  • Ocena satysfakcji kandydatów
  • Stosunek ofert wysłanych do zaakceptowanych
  • Jakość kandydatów z podziałem na źródła pozyskania
  • Konwersja aplikacji na zatrudnienie

Ewaluacja kandydata

Poprawa dokładności ewaluacji kandydata jest korzystniejsza dla pracodawcy niż wzrost liczby aplikacji. Wiedza i profesjonalizm rekrutera są więc kluczowe. Rzetelna ocena obejmuje kompetentnie przeprowadzoną rozmowę kwalifikacyjną oraz sprawdzenie referencji. Po zebraniu danych dotyczących adekwatności potencjalnych pracowników rekruter powinien wykonać ich zestawienie pod kątem potrzebnych do objęcia danego stanowiska kwalifikacji. Wymaga to zdefiniowania branych pod uwagę kryteriów. Opracowanie takiego systemu ułatwia porównanie kandydatów i dokonanie właściwego wyboru oraz daje ważne informacje do raportu z procesu rekrutacyjnego.

Blind CV – czym jest?

Blind CV jest dokumentem niezawierającym żadnych danych osobowych i kontaktowych aplikującego. Możemy w nim znaleźć jedynie informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i kompetencjach. Używane jest najczęściej w dwóch celach. Pierwszym z nich jest uniknięcie dyskryminowania kandydatów ze względu na płeć czy wiek, czyli obiektywizacja rekrutacji. Drugie, popularniejsze zastosowanie, służy rekruterom chcącym pozyskać klienta. Poprzez blind CV można zaprezentować pracodawcy rozważającemu współpracę ilość i jakość kandydatów, do jakich rekruter ma dostęp przy jednoczesnej ochronie ich tożsamości.

Proces rekrutacji – budowa profili pracowników

Wywiad z pracownikiem przed rekrutacją umożliwia utworzenie jego profilu, który ułatwia podjęcie decyzji o zatrudnieniu. Ma to duży wpływ na przebieg rekrutacji — przede wszystkim na czas trwania i efekt. Zwiększa to szansę na powodzenie w realizacji celu, czyli znalezienia najbardziej dopasowanego kandydata do zakresu obowiązków na danym stanowisku i oczekiwań pracodawcy. Utworzone profile dają konkretne kryteria wyboru.

Profil behawioralny

Profil behawioralny pracownika pozwala na ocenę dostosowania kandydata do polityki firmy i bada jego kompetencje miękkie, cechy charakteru i usposobienie. Pytania behawioralne powinny więc dotyczyć aspektów mających znaczenie przy wykonywaniu obowiązków na danym stanowisku. Dzięki temu możemy przewidzieć jak osobowość pracownika wpłynie na jego pracę.

Profil kompetencji

Utworzenie profilu kompetencyjnego pozwala na łatwe porównanie umiejętności i wiedzy kandydatów. W tym celu przeprowadzany jest wywiad kompetencyjny zawierający pytania umożliwiające weryfikację umiejętności twardych mających znaczenie dla stanowiska, na które kandydat aplikuje. Zebrane dane ułatwiają selekcję kandydatów.

Dlaczego warto podjąć współpracę a Ab Ovo Solutions?

Wyłonienie najlepszych pracowników w procesie rekrutacji pozwala na budowanie w przedsiębiorstwie kompetentnej kadry, która zwiększa jego konkurencyjność na rynku. Współpraca z profesjonalistami w dziedzinie HR daje zatem wiele korzyści. AB OVO Solutions to agencja pośrednictwa pracy, która oferuje efektywne rekrutacje specjalistów oraz pracowników średniego szczebla. Metody przeprowadzanych rekrutacji są zawsze dostosowywane do potrzeb klientów i wymagań stanowiska pracy. W swoich działaniach kierujemy się przede wszystkim innowacyjnymi technikami, które pozwalają na pozyskiwanie najlepszych pracowników i minimalizację kosztów. Skontaktuj się z nami i oddaj rekrutację w ręce profesjonalistów.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital