Na czym polegają rekrutacje stałe i kiedy warto je wdrożyć?

13 marca 2023by AB OVO

Rekrutacje stałe to złożony proces, który wymaga od rekrutera dobrej organizacji pracy, a także świetnej znajomości rynku oraz wsłuchania się w potrzeby Klienta. Aby uniknąć rozczarowania w procesie rekrutacji, warto zlecić jej przeprowadzenie profesjonalnej agencji.

Proces pozyskania nowego, kompetentnego pracownika, który będzie pasował do zespołu, nie jest łatwy i często wymaga zaangażowania osób spoza organizacji. Ważne jest, aby proces rekrutacji był uczciwy i obiektywny, a do tego zapewniał równe szanse wszystkim kandydatom.

Celem jest znalezienie najlepszego pracownika na dane stanowisko w możliwie krótkim czasie, tak, by firma mogła sprawnie działać.

Rekrutacje stałe – na czym polegają?

Rekrutacja stała to proces reagowania na potrzeby Klientów, czyli firm, które chcą uzupełnić wakaty najbardziej wartościowymi kandydatami. Najczęściej dotyczą one zatrudnienia na stanowisku średniego lub wyższego szczebla, ale nie jest to zasadą.

Stałe rekrutacje pozwalają firmie rekrutacyjnej nawiązać szczególną więź z Klientem, gdyż bardzo dobrze poznaje ona jego potrzeby i specyfikę, co znacząco usprawnia cały proces.

Proces rekrutacji stałej może obejmować kilka etapów:

 1. Analiza potrzeb klienta i przygotowanie oferty.
 2. Publikacja ogłoszenia za pomocą różnych kanałów komunikacji, w tym wdrożenie rekrutacji wewnętrznej, czyli zaproszenie pracowników firmy do ubiegania się o nowe stanowisko.
 3. Selekcja pozyskanych od kandydatów aplikacji, czyli analiza i wstępny wybór kandydatów, którzy spełniają wymagania dotyczące stanowiska.
 4. Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami, aby lepiej ich poznać, ocenić ich umiejętności i doświadczenie.
 5. Opcjonalnie – testy zawodowe z wiedzy i umiejętności kandydata. Mają one na celu sprawdzenie konkretnych cech i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 6. Złożenie oferty wybranemu kandydatowi oraz ewentualne negocjacje warunków zatrudnienia.

Jaki jest cel rekrutacji stałych?

Celem rekrutacji stałych jest znalezienie specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w danej dziedzinie, którzy będą w stanie wypełnić wymagania dla danego stanowiska i przyczynią się do długoterminowego sukcesu firmy.

Wymagania dla kandydatów

Wymagania dla kandydatów w procesie rekrutacji stałych mogą się różnić w zależności od stanowiska i potrzeb firmy. Najczęściej są to:

 • kwalifikacje, czyli wykształcenie stosowne do danego stanowiska,
 • umiejętności potrzebne na danym stanowisku,
 • doświadczenie,
 • zdolność do uczenia się i rozwijania swoich umiejętności, aby dostosować się do wymagań danej organizacji,
 • zdolność do pracy pod presją,
 • umiejętność dostosowania się do kultury organizacyjnej i wartości firmy,
 • referencje od poprzednich pracodawców.

Kiedy warto wdrożyć rekrutacje stałe?

Warto wziąć pod uwagę wdrożenie procesu rekrutacji stałych, gdy firma potrzebuje pracowników o wysokich kwalifikacjach, którzy chcą związać się z nią na długi okres. Rekrutacje stałe mogą być korzystne, gdy:

 • Firma się rozwija i potrzebuje w krótkim okresie zatrudnić kilka/kilkanaście osób na nowe wakaty.
 • Poszukuje specjalistów z określonymi kompetencjami: specjalistów w wąskich dziedzinach, pracowników z dużym doświadczeniem, ekspertów w swojej branży.
 • W związku z nieprzewidzianymi okolicznościami firma musi szybko uzupełnić zespół.
 • Wakat dotyczy stanowiska wysokiego szczebla, a pracownik ma pełnić w firmie jedną z kluczowych ról i odpowiadać za realizację celów biznesowych.
 • Firma chce ograniczyć koszty rekrutacji.

Kiedy rekrutacje stałe są niezbędne?

Ogólnie rzecz biorąc, rekrutacje stałe są niezbędne, gdy firma potrzebuje stabilnego i długoterminowego zatrudnienia na danym stanowisku i chce zaoszczędzić czas oraz pieniądze na procesie rekrutacji.

Dlaczego warto zlecić rekrutacje stałe profesjonalistom?

Profesjonalne firmy rekrutacyjne pozwalają szybko znaleźć najlepszego kandydata na dane stanowisko.

Zlecenie rekrutacji profesjonalistom może mieć ponadto wiele korzyści. Oto one:

 • Oszczędność czasu: agencje rekrutacyjne mają doświadczenie i niezbędne narzędzia, które pozwalają szybko i efektywnie przeprowadzić rekrutację, co pozwala firmie skoncentrować się na innych ważnych aspektach ich funkcjonowania.
 • Jakość rekrutacji: profesjonalne firmy rekrutacyjne dysponują specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem pozwalającym w szybkim czasie zweryfikować kandydatów pod kątem ich kwalifikacji, umiejętność a także doświadczenia zawodowego.
 • Oszczędność pieniędzy: skrócenie procesu rekrutacji przekłada się na oszczędności, a wybrany kandydat może szybciej rozpocząć pracę i realizować powierzone mu zadania.
 • Odpowiedni dobór kandydatów do danego stanowiska: agencje rekrutacyjne kładą duży nacisk na dokładne dopasowanie kandydatów do potrzeb firmy, co pozwala na utrzymanie wysokiej jakości zatrudnienia.
 • Bazy kandydatów. Dzięki prowadzeniu stałej rekrutacji firmy rekrutacyjne posiadają bazę kandydatów, których można dopasować do poszczególnych projektów.

Ponadto skorzystanie z usług profesjonalnej firmy rekrutacyjnej pozwala zminimalizować ryzyko związane z zatrudnieniem nieodpowiedniej osoby. Agencje rekrutacyjne często zapewniają także dodatkowe usługi, takie jak ocena umiejętności i doświadczenia kandydatów, mogą być również pomocne w negocjacjach wynagrodzenia dla przyszłego pracownika.

Rekrutacje stałe we współpracy z agencją – kiedy najbardziej się to opłaca?

Rekrutacja stała powierzana profesjonalnej agencji jest najbardziej opłacalna, gdy:

 • firma planuje znacząco zwiększyć zatrudnienie stałych pracowników w krótkim czasie,
 • firma nie ma specjalistycznej wiedzy w danym obszarze lub branży,
 • firma chce znacząco zwiększyć szansę i skuteczność rekrutacji,
 • wymagane jest pozyskanie pracowników spełniających określone kryteria lub posiadających unikalne umiejętności (specjalistów),
 • brak czasu lub odpowiedniej kadry na rekrutacje wewnętrzną w obrębie danej firmy.

Rekrutujesz pracowników? Sprawdź ofertę AB OVO Solutions!

Pozyskanie nowych, wartościowych pracowników w krótkim czasie nie jest łatwym zadaniem, a, jak wiadomo, siłą przedsiębiorstwa są jego pracownicy. Dlatego pozyskanie najlepszych kandydatów w danej dziedzinie jest bardzo ważne.

Aby nie błądzić i przyspieszyć proces, warto powierzyć rekrutację profesjonalnej firmie. Agencja pośrednictwa pracy AB OVO Solutions posiada niezbędne narzędzia i wiedzę: zespół składający się z profesjonalnych headhunterów z wieloletnim doświadczeniem pozwala zrekrutować pracowników na kluczowe stanowiska w organizacji (np. główny księgowy, dyrektor pionu HR), jak i stanowiska średniego szczebla.

W AB OVO Solutions liczą się rezultaty, dlatego za naszą usługę płacisz tylko wtedy, gdy zatrudnisz rekomendowanego przez nas pracownika. Ponadto każdy pracownik, niezależnie od stanowiska, objęty jest gwarancją bezpłatnego powtórzenia rekrutacji w okresie od 2 tygodni do 6 miesięcy.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital