Rekrutacja pracowników przez agencję pracy. Dlaczego warto?

22 grudnia 2022by AB OVO

Agencje pracy tymczasowej nie tylko pomagają pracownikom znaleźć legalną pracę w kraju lub za granicą, ale dużą częścią ich działalności jest wsparcie firm i przedsiębiorców w znalezieniu pracowników.

Rekrutacja pracowników przez agencję pracy to doskonała alternatywa, gdy w wewnętrznym dziale HR brakuje czasu lub zasobów na efektywne wykonanie tego zadania. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednictwa pracy. Na jakiej zasadzie działa agencja pracy i agencja rekrutacyjna? Kiedy warto zlecić rekrutację pracowników?

Czym jest agencja rekrutacyjna?

Agencje HR zajmują się przede wszystkim rekrutacją i selekcją pracowników oraz procesem zatrudnienia. Zadaniem agencji jest nawiązywanie współpracy między pracownikami, a przedsiębiorstwami oraz delegowanie pracowników do pracodawców.

Firmy, które korzystają z usług agencji rekrutacyjnej, mogą pozyskiwać pracowników tymczasowych do pracy sezonowej, na zastępstwo lub na określone stanowiska pracy.

Działalność agencji rekrutacyjnych w Polsce nie ma jeszcze zbyt długiej historii, a ich oferta skierowana jest głównie do dużych firm zatrudniających setki ludzi. Wiele wskazuje jednak na to, iż przyjmą się na naszym rynku na dobre i będą pozyskiwać pracowników także dla mniejszych, lokalnych przedsiębiorstw.

Jak działają agencje rekrutacyjne?

Proces rekrutacji rozpoczyna się od ustalenia z pracodawcą wymagań dla przyszłego pracownika oraz stworzenia ogłoszenia o pracę na dane stanowisko. Selekcję kandydatów w oparciu o zgłoszenia różnych osób przeprowadzają eksperci.

Doskonale wiedzą, w jaki sposób prowadzić rozmowy kwalifikacyjne, aby wyłonić najlepszych kandydatów. Najpierw tworzą listę potencjalnych kandydatów, zarówno z aplikacji wysłanych w związku z ogłoszeniem, jak i z własnej bazy kandydatów.

Następnie organizują wstępne rozmowy kwalifikacyjne, na których prowadzą testy kompetencji i wywiady. W ten sposób weryfikują stworzoną listę i wybiera osoby, które będą przedstawione pracodawcy, wraz z opisem ich umiejętności oraz oczekiwaniami finansowymi.

Praca tymczasowa poprzez agencję pracy – co warto wiedzieć?

Agencje pracy działają w interesie obu stron – zarówno pracodawców, jak i pracowników. Ich głównym zadaniem jest nawiązywanie kontaktu pomiędzy pracodawcami, a kandydatami na pracowników, który ma zakończyć się zatrudnieniem.

Zajmują się głównie poszukiwaniem pracowników do pracy tymczasowej oraz na stanowiska niewymagające specjalnych umiejętności, do których można przyuczyć każdego.

Czym jest praca tymczasowa?

Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, pracą tymczasową określamy zadania wykonywane na rzecz pracodawcy przez czas określony w ustawie, a dotyczące działań:

  • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym,
  • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych na stałe nie byłoby możliwe,
  • których wykonanie należy do nieobecnego pracownika zatrudnionego na stałe.

Zatrudnienie pracowników poprzez agencję pracy – zalety

Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie poprzez pośrednika niesie za sobą szereg korzyści. Agencje rekrutacyjne mają bowiem spore doświadczenie, jeśli chodzi o poszukiwanie pracowników do pracy zarówno krótkoterminowej, jak i długoterminowej.

Jako przedsiębiorca poszukujący nowych osób do swojej kadry pracowniczej możesz więc mieć pewność dostarczenia profesjonalnej usługi, wymiernych korzyści finansowych oraz dostępu do ogromnej bazy pracowników z Polski, oraz z zagranicy.

Stała baza pracowników – szybszy proces zatrudnienia

Pośrednictwo pracy

Współpraca między agencją rekrutacyjną, a przedsiębiorcą poszukującym pracowników oznacza dla firmy sporą oszczędność czasu. Rekrutacja przeprowadzona w prawidłowy sposób jest procesem wieloetapowym, a tym samym czasochłonnym i dość skomplikowanym.

Jeżeli firma nie posiada działu HR, który zajmuje się rekrutacją pracowników, agencja rekrutacyjna sprawdzi się doskonale. Dzięki temu pracodawca nie musi się martwić o formalności związane z weryfikacją setek CV, czy organizacją wielu rozmów kwalifikacyjnych.

Otrzymuje gotową listę starannie wyselekcjonowanych pracowników, którzy są przygotowani do pracy na określonym stanowisku. To ogromna oszczędność czasu i gwarancja szybkiego znalezienia dobrego pracownika.

Oszczędności dla firmy

Zatrudnienie pracownika za pośrednictwem agencji pracy to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Jeżeli bowiem przedsiębiorstwo zatrudnia pracownika, jest zobowiązana do wzięcia na siebie wszelkich kosztów kadrowo-płacowych.

W przypadku rekrutacji na własną rękę firma sama odpowiada za umowę, odprowadzenie podatków, składek zdrowotnych czy emerytalnych, a także opłacenie obsługi kadrowej i księgowej. Tymczasem korzystając z pośrednictwa pracy, wszystkie formalności i związane z nimi koszty bierze na siebie agencja pracy.

Pracodawca opłaca jedynie współpracę z agencją, a koszty te są zdecydowanie niższe niż pełne utrzymanie pracownika.

Możliwość zatrudnienia pracowników z zagranicy

Korzystając z pomocy agencji rekrutacyjnej, pracodawca może też korzystać z bogatej bazy potencjalnych kandydatów na pracowników utworzonych przez agencję na przestrzeni lat.

Wśród nich można znaleźć osoby z zagranicy, które odznaczają się cennymi umiejętnościami, chociażby znajomością języka obcego. Dla pracodawcy pozyskanie takiego pracownika oznacza szybszy rozwój firmy, także na zagranicznych rynkach.

Szukając agencji rekrutacyjnej w Polsce, zapoznaj się z ofertą agencji AB OVO Solutions. Zapewniamy szereg usług związanych z zatrudnianiem pracowników, między innymi: rekrutacje Direct Search, serwis On-Site, wsparcie działów HR oraz pracę tymczasową i opiekę na każdym etapie zatrudnienia i rozliczenia pracownika tymczasowego.

Nasze biuro
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital