5 sytuacji, w których warto skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej

3 lutego 2021by AB OVO

Agencja pośrednictwa pracy wspiera biznes w szeroko pojętej strefie HRu, świadcząc usługi takie jak rekrutacja i selekcja pracowników, outsourcing kadrowo – płacowy, outsourcing usług, leasing pracowniczy czy zatrudnienie cudzoziemców. Wśród korzyści, które może zagwarantować firmie współpraca z agencją pracy tymczasowej wymienia się dostęp do eksperckiego know-how i rozbudowanej bazy kandydatów, uelastycznienie struktury zatrudnienia, optymalizację budżetu czy odciążenie wewnętrznego działu HR. Kiedy warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia agencji pracy? Jakie sytuacje powodują wzrost zainteresowania usługami APT?

Sezonowość branży

W okresach sezonowych peak’ów, kiedy konieczne jest szybkie zwiększenie liczby pracowników, agencja pośrednictwa pracy odciąża biznes w rekrutacji, selekcji i zatrudnianiu pracowników. Dzięki rozbudowanym i uaktualnianym bazom kandydatów agencja jest w stanie zapewnić dużą liczbę pracowników tymczasowych w krótkim czasie. Zlecając zatrudnienie kadry agencji pracy tymczasowej nie obciążamy swojego działu kadr dodatkowymi obowiązkami. To agencja zajmie się rekrutacją, przygotowaniem umów, rozliczeniem czasu pracy, odprowadzeniem niezbędnych składek na ubezpieczenia społeczne czy legalizacją zatrudnienia w przypadku cudzoziemców. Kompleksowa obsługa projektu przez agencję pośrednictwa pracy może także obejmować outsourcing transportu pracowniczego z pobliskich miejscowości.

Try&Hire

Brakuje czasu na weryfikację umiejętności kandydata? Chcesz wdrożyć nowego pracownika w obowiązki odchodzącego specjalisty? Formuła „wypróbuj – poznaj – zatrudnij” (z ang. Try & Hire) świetnie sprawdza się w każdej z tych sytuacji. Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej nie tylko możesz zrekrutować świetnego specjalistę bez angażowania własnego działu HR, ale także zatrudnić go na okres wdrożenia w nowe obowiązki na podstawie umowy o pracę tymczasową. Takie rozwiązanie zabezpiecza każdą ze stron. Ty, jako pracodawca, masz okazję sprawdzić kandydata w działaniu, minimalizując jednocześnie koszty nieodpowiedniego wyboru. Pracownik natomiast ma okazję sprawdzić nowe miejsce pracy przed podjęciem właściwego zatrudnienia.

 

Rekrutacja i selekcja – nie tylko na stanowiska kluczowe

Powierzając proces znalezienia pracownika na kluczowe stanowisko agencji pośrednictwa pracy specjalizującej się w usługach rekrutacji i selekcji zyskujemy możliwość skorzystania z eksperckiego know – how doświadczonych headhunterów. Nie ponosimy także kosztów związanych z publikowaniem ofert pracy na popularnych portalach internetowych, wykorzystaniem specjalnych narzędzi i aplikacji do wyszukiwania najlepiej dopasowanych kandydatów, czy czasem pracy specjalisty ds. rekrutacji. Większość agencji rozlicza się bowiem z klientami na zasadach success fee, a więc za skutecznie obsadzone stanowisko pracy.

Z usługi rekrutacji warto korzystać nie tylko wtedy, gdy do wypełnienia mamy etat specjalisty.  Zdarza się, że nasz biznes rośnie tak szybko, że wewnętrzny dział HR nie nadąża z rekrutacją pracowników do prostych prac na produkcji czy w magazynie. Czasami wydaje nam się, że wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości pozyskania kandydatów i nie jesteśmy w stanie uzupełnić braków kadrowych. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do agencji pracy tymczasowej. Okazuje się bowiem, że narzędzia, które dotychczas wykorzystywane były do pozyskiwania pracowników wyższego szczebla sprawdzają się także w poszukiwaniu pracowników niewykwalifikowanych. Również w tym przypadku agencja rozlicza się z firmą za efekt swojej pracy, czyli zrekrutowanego i zatrudnionego u klienta pracownika.

Pracownik na zastępstwo

Zatrudnienie pracownika tymczasowego sprawdza się również w sytuacji, kiedy konieczne jest zastąpienie etatowego pracownika w trakcie dłuższej nieobecności, np. w związku z urlopem macierzyńskim, długotrwałym zwolnieniem lekarskim czy czasowym oddelegowaniem do innych zadań. Praca tymczasowa pozwala na utrzymanie ciągłości procesów, bez konieczności dublowania etatu. Co więcej krótszy, w porównaniu do umowy kodeksowej, okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową daje dużą elastyczność przy podejmowaniu decyzji odnośnie zakończenia współpracy.

Zmienność/niestabilność procesów produkcji

Trwająca w Polsce od marca 2020 roku pandemia koronawirusa pokazała, że jedyną pewną rzeczą jest zmiana. W ciągu roku przeorganizowaliśmy system organizacji pracy, dostosowaliśmy stanowiska do nowych norm sanitarnych, przenieśliśmy znaczą część procesów biznesowych do strefy on-line. Lockdown’y wprowadzane w kolejnych krajach powodują czasowe przerwanie łańcucha dostaw, wpływają na wahania popytu i wymuszają dostosowanie wielkości produkcji do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa.

Nieregularność i nieprzewidywalność produkcji, to kolejny czynnik, który powinien pokierować naszą uwagę w stronę zatrudnienia pracowników tymczasowych. Możliwość elastycznego dopasowania poziomu obsady do bieżącego zapotrzebowania, to jedna z głównych zalet współpracy z agencją pracy tymczasowej. Kiedy potrzebujemy szybkiej rekrutacji pracowników do realizacji zlecenia, agencja wyszuka kandydatów z odpowiednimi kompetencjami, zajmie się ich zatrudnieniem oraz rozliczeniem czasu pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz ograniczyć liczbę nadgodzin, nie obciążasz dodatkowym zadaniami działu HR, a także nie musisz tworzyć nowych etatów i zatrudniać pracowników na długoterminowych umowach. Jest to szczególnie istotne, kiedy poziom zamówień spada i konieczna jest szybka redukcja kosztów, także zatrudnienia.

Na współpracę z agencją pracy tymczasowej coraz chętnej decydują się nie tylko duże, zagraniczne koncerny, ale także małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. Możliwość optymalizacji budżetu, skorzystania z wiedzy ekspertów oraz elastycznego dopasowania zatrudnienia do zmieniających się potrzeb, sprzyja rozwojowi biznesu i powoduje wzrost jego konkurencyjności. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań HR’owych dla swojej firmy – skontaktuj się z nami.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital