Dynamicznie zmieniający się rynek pracy wciąż wymaga poszukiwania nowych rozwiązań w kwestii pozyskiwania pracowników. Luki kadrowe w wielu przedsiębiorstwach sprawiają, że pracodawcy muszą poszukiwać nowych źródeł ich wypełnienia. Jednym z nich jest rekrutacja pracowników z Gruzji. Skorzystanie z tej opcji wymaga wcześniejszego rozważenia jej wad i zalet z uwzględnieniem indywidualnego planu rozwoju firmy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej aspektom dotyczącym zatrudnienia obywateli Gruzji.
Czy pracownik z Gruzji to dobry kompan do pracy?
Gruzini w Polsce są stale zwiększającą się grupą. Najczęściej przyjeżdżają do naszego kraju, poszukując pracy, ponieważ stanowi to dla nich szansę na uzyskanie wyższych zarobków niż we własnej ojczyźnie. Przed zatrudnieniem cudzoziemca pracodawcy zastanawiają się jak takie rozwiązanie wpłynie na ich firmę, oraz jakimi cechami wyróżniają się ludzie danej narodowości. Pracownicy z Gruzji są idealnym wyborem — ich stosunek do ludzi i pracy sprawia, że szybko dostosowują się do nowych warunków i sprzyjają budowaniu solidnego zespołu.
Współpraca z Gruzinami – zalety
Cechy zatrudnianych pracowników mają kluczowy wpływ na przebieg współpracy. Zatrudnienie Gruzina to korzyści dla obu stron — pracodawca ma gwarancję ciągłości i wydajności z niższymi kosztami zatrudnienia, a Gruzini mają szansę wykonywania uczciwej pracy o wyższych zarobkach, niż mogliby uzyskać w ojczystym kraju.
Sumienność i pracowitość
Pracownik z Gruzji jest dokładny i starannie wykonuje swoje obowiązki. Praca i rzetelność mają duże znaczenie kulturowe dla ludzi pochodzących z tamtych stron. Dodatkowo wiąże się to z chęcią zarobku i wsparcia materialnego tak ważnej dla nich rodziny przebywającej zazwyczaj na terytorium Gruzji. Zależy im więc na stałości zatrudnienia i chętnie korzystają z nadgodzin.
Dobre kontakty z ludźmi
Gruzini są bardzo otwartym narodem i bez problemu nawiązują relacje z ludźmi, co jest istotne w zarządzaniu zespołem. Ich życzliwość i uczynność mają także duży wpływ na atmosferę w miejscu pracy. Co więcej, chętnie pomagają i uważnie słuchają. Ogromna gościnność sprawia, że szybko integrują się z zespołem, zjednując sobie sympatię współpracowników.
Łatwość dostosowania się do zmiennych warunków
Praca w Polsce jest dla Gruzinów szansą na poprawę sytuacji ekonomicznej. Oznacza to, że są oni bardzo elastyczni w kwestii okoliczności współpracy. Licząc na większy zarobek, chętnie decydują się na pracę w trudnych warunkach, bardziej obciążającą czy w godzinach nocnych. Nie mając zazwyczaj rodziny w Polsce, nie przeszkadzają im również zmiany lokalizacji miejsca wykonywania obowiązków.
Jakie są minusy zatrudnienia Gruzina?
Zatrudnienie obcokrajowca wiąże się z kilkoma aspektami, których nie trzeba brać pod uwagę, zatrudniając naszych rodaków. Nie są to jedynie kwestie legalizacji zatrudnienia, ale także komunikacji z pracodawcą i wewnątrz zespołu.
Nieznajomość języka polskiego
Językiem urzędowym w Gruzji jest język gruziński. Większość Gruzinów jednak posługuje się płynnie również językiem rosyjskim. Obywatele Gruzji podejmujący pracę w Polsce zazwyczaj nie mają wcześniej styczności z naszym językiem. Mimo to szybko uczą się najważniejszych zwrotów. Współpracując z agencją pracy, przy zatrudnieniu Gruzinów nieznajomość języka w początkowym etapie nie jest odczuwalna — agencja zapewnia koordynatorów oraz liderów, którzy dbają o sprawną komunikację.
Jak legalnie zatrudnić obywatela Gruzji?
Formalności przy zatrudnianiu obcokrajowca są bardziej zawiłe niż w wypadku zatrudnienia obywateli Polski, jednak dla przedstawicieli Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Armenii nasze państwo robi wyjątek i proponuje procedurę uproszczoną. Uproszczenie to polega na tym, że nie jest wymagane wydanie zezwolenia na pracę — wystarczy jedynie złożenie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę. Zatrudnienie Gruzinów i ich legalny pobyt w Polsce jest zatem dużo mniej absorbujący formalnie.
Procedura zatrudnienia pracownika z Gruzji
W związku z uproszczoną procedurą zatrudnienie cudzoziemca krok po kroku wygląda następująco:
- Weryfikacja niezbędnych dokumentów – posiadanie obywatelstwa gruzińskiego i ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce (paszportu, wizy lub karty pobytu).
- Złożenie dokumentów w Powiatowym Urzędzie Pracy (osobiście lub elektronicznie): oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy, kopia paszportu lub karty pobytu kandydata, potwierdzenie uiszczenie opłaty skarbowej wynoszącej 30 zł. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane.
- Oczekiwanie na rozpatrzenie mogące według przepisów trwać do 7 dni roboczych.
- Po zatwierdzeniu dokumentów i wpisie do rejestru można przystąpić do podpisania umowy, która powinna odpowiadać określonym w oświadczeniu warunkom, być zrozumiała dla obcokrajowca i zostać zgłoszona do ZUS.
Zmniejsz formalności związane z zatrudnieniem dzięki agencji pracy
Legalne świadczenie pracy przez cudzoziemca wymaga dopełnienia wielu procedur prawnych. W tych sprawach pracodawców może wspomóc agencja pracy. AB OVO Solutions to rzetelny partner w biznesie, dzięki któremu kwestie takie jak pozyskanie pracownika, rekrutacja i formalności nie będą Twoim zmartwieniem. Posiadamy szeroką bazę kandydatów z Gruzji na każde stanowisko pracy gotowych do podjęcia zatrudnienia. Z nami uzupełnienie braków kadrowych w Twojej firmie przebiegnie szybko, a koszty zostaną zoptymalizowane.
Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę.