Podczas szukania pracy, pierwsze kroki podejmowane przez kandydatów nie są mocno stresogenne. Analiza dotychczasowego doświadczenia zawodowego, wykształcenia, kursów czy umiejętności językowych, następnie przeglądanie dziesiątek ogłoszeń w celu weryfikacji najlepszych potencjalnych możliwości rozwoju zawodowego… W końcu działania te przynoszą pierwsze efekty, rekruter zaprasza kandydata na rozmowę kwalifikacyjną i wtedy oprócz uczucia zadowolenia z wykonanych działań, pojawia się najczęściej fala stresu. Czy można przygotować się do spotkania, aby zminimalizować stres i wypaść na rozmowie jak najlepiej? Poniżej kilka naszych wskazówek!
„CO TO ZA OGŁOSZENIE”?
Nazwy firm nie znają granicy kreatywności, a mało jest kandydatów, który aplikują jedynie na pojedyncze ogłoszenia. Rozmowa telefoniczna z rekruterem zazwyczaj odbywa się znienacka i kandydat w stresie ma obawy przed tym, aby się przyznać, że nie kojarzy ogłoszenia czy nie dosłyszał nazwy firmy na początku rozmowy. To duży błąd! Rekruter na pewno nie będzie miał problemu z przypomnieniem najważniejszych informacji z ogłoszenia, powtórzeniem nazwy firmy czy nawet przesłaniem jej w ramach SMS lub e-mail po zakończonej rozmowie. Zdecydowanie mniej pomyślnie wpłynie na proces rekrutacji sytuacja, kiedy kandydat nie będzie wiedział nic o stanowisku na które aplikował podczas rozmowy rekrutacyjnej, bo nie znał nawet nazwy firmy.
DOBRY RESEARCH
Platformy społecznościowe dotyczące życia zawodowego biją ostatnio rekordy popularności i stają się bardzo istotnym narzędziem pracy większości rekruterów, więc jest duża szansa, że osoba z którą kandydat spotka się w ramach rozmowy rekrutacyjnej, prowadzi aktywnie profil na portalach branżowych. Sprawdź profil rekrutera, przeczytaj jego posty i artykuły, a zobaczysz, że nie taki diabeł straszny jak go malują 🙂 W gruncie rzeczy wspólnym celem rekrutera, kandydata i pracodawcy jest zatrudnienie, więc nikomu nie zależy na tym, żeby na rozmowie stres kandydata uniemożliwiał mu zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.
MIEJSCE PRACY I DOJAZD
Jeśli nie znasz okolicy w której znajduje się firma, zadbaj o dobry research również w tym temacie. Najbardziej zaangażowani mogą dzień przed rozmową wybrać się na spacer w okolice firmy 🙂 Natomiast w dobie obecnych technologii nie jest to konieczne. Sprawdź na stronie firmy czy oferuje bezpłatny parking dla samochodów lub jak dojechać komunikacją miejską. Jeśli nie jest podana taka informacja, możesz się zorientować w jakim otoczeniu znajduje się firma poprzez wykorzystanie różnych funkcji na portalu Google Maps. Takie przygotowanie na pewno zmniejszy twój stres w dniu rozmowy i pozwoli Ci dotrzeć na czas!
PRZEWROTNIE O STROJU
W większości tego typu poradników zaleca się elegancki strój stosowny do okazji formalnej, natomiast my radzimy przemyśleć do końca takie rozwiązanie. Oczywiście, w miejscach gdzie jest ścisły dress code nie jest to temat do dyskusji, natomiast wbrew pozorom zdecydowana część firm nie wymaga od pracowników garsonek i garniturów na co dzień. Być może lepszym rozwiązaniem jest nieco mniej elegancki ubiór (jeansy, luźniejsza koszula i marynarka), aniżeli pierwszy raz w życiu założona garsonka i wysokie szpilki. Niekomfortowy strój w stresogennej sytuacji może jeszcze bardziej ją pogorszyć, a ostatecznie najważniejsze jest co kandydat sobą reprezentuje w kontekście wymogów na danym stanowisku, a nie jak jest ubrany na rozmowie.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą ograniczyć Wasz stres na rozmowach. Życzymy powodzenia w zdobywaniu wymarzonej pracy i dziękujemy za lekturę!