Leasing pracowniczy – dla kogo dobre jest takie rozwiązanie? Kiedy warto je przemyśleć?

3 kwietnia 2023by AB OVO

Leasing pracowniczy to usługa skierowana do firm, które potrzebują dodatkowego wsparcia podczas peaku sezonu, np. przed świętami lub okresem wakacyjnym. Zamiast zatrudniać nowych pracowników we własnym zakresie, mogą „wypożyczyć” ich od agencji pracy tymczasowej.

Pracownicy leasingowi wykonują obowiązki przez kilka tygodni lub miesięcy, po czym umowa się kończy i firma nie ma względem nich żadnych obowiązków.

Czym jest leasing pracowników?

Leasing jest popularną formą finansowania działalności przedsiębiorcy. Wyspecjalizowane firmy (leasingodawcy) umożliwiają swoim klientom dostęp np. do samochodów lub specjalistycznych maszyn, dzięki czemu klienci nie muszą kupować ich na własność. Po czasie wskazanym w umowie, urządzenia wracają do leasingodawcy, chyba że klient zdecyduje się je odkupić.

Czy przedmiotem leasingu mogą być pracownicy? Tak – leasing pracowniczy to w wielu branżach coraz popularniejszy trend.

Jak działa leasing pracowniczy? Leasing pracowniczy to sposób na szybkie uzupełnienie wakatów. Polega na wypożyczeniu pracownika z innej firmy lub z agencji pracy tymczasowej. Bardzo upraszcza to proces pozyskiwania pracownika, gdyż wszystkie formalności związane z rekrutacją, sprawdzeniem kwalifikacji kandydata i podpisaniem umowy przejmuje na siebie agencja.

Dla firm, które potrzebują zatrudnić w krótkim czasie wiele osób na zróżnicowane stanowiska – w zakładach produkcyjnych, na magazynach (np. przed świętami) czy w obsłudze klienta – to ogromna oszczędność czasu oraz ograniczenie formalności do minimum.

Leasing pracowniczy – dlaczego jest popularny?

Leasing pracowniczy pozwala w krótkim czasie pozyskiwać grupy pracowników. Zwalnia też pracodawcę z konieczności przeprowadzania całego procesu rekrutacji: publikacji ogłoszeń, zapoznawania się ze zgłoszeniami, przeprowadzaniem rozmów o pracę czy zawieraniem umów.

Firma zgłasza zapotrzebowanie na pracowników o określonych umiejętnościach, nawet w przeciągu kilku dni agencja pracy tymczasowej przedstawia jej kandydatów.

Jakie korzyści przynosi wynajem pracownika?

  • Uproszczenie procedury. Wszystkie działania związane ze zrekrutowaniem pracownika, zawarciem z nim umowy, a także przeszkoleniem i wdrożeniem go do pracy bierze na siebie agencja. Dla firmy oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Szybkość. Agencje pracy tymczasowej mają obszerne i na bieżąco aktualizowane bazy z ofertami kandydatów oraz pracowników, którzy wcześniej świadczyli już usługi na rzecz innych klientów i okazali się godni polecenia. Gdy klient zgłasza zapotrzebowanie na pracowników o określonych kwalifikacjach, agencja bardzo szybko może nawiązać z nimi kontakt i przeprowadzić ich przez cały proces związany z zawarciem umowy.
  • Elastyczność. Leasing pracowniczy pozwala bardzo szybko pozyskać pracowników, gdy klient potrzebuje zwiększyć zatrudnienie w związku z dodatkową pracą do wykonania. Jednocześnie ze swojej natury leasing zakłada określony czas trwania współpracy, więc gdy zapotrzebowanie na pracowników spada, firma kończy współpracę bez dodatkowych kosztów i formalności.
  • Stroną umowy o pracę tymczasową jest agencja i to ona przeprowadza wszystkie procedury i dba o to, by zatrudnienie było zgodne z przepisami. Zdejmuje tym samym z przedsiębiorcy wiele obowiązków w zakresie wymogów umowy o pracę, obliczania urlopów, rozliczania zwolnień lekarskich, dokumentacji itp.
  • Oferta agencji odpowiada różnym oczekiwaniom. Najwięcej zleceń na pozyskiwanie pracowników w ramach leasingu pracowniczego dotyczy prac fizycznych (fabryki, magazyny), ale nie ma formalnych przeszkód, by umowa dotyczyła wyższych stanowisk. Agencje pracy tymczasowej są w stanie pozyskać specjalistów o wysokich umiejętnościach i dużym doświadczeniu zawodowym.
  • Bezpieczeństwo. Dobre agencje pracy tymczasowej charakteryzują się wysokimi standardami świadczonych usług. Zależy im, aby ze współpracy byli zadowoleni i leasingowani pracownicy, i firmy, na rzecz których wykonują pracę. Stąd starania, by oferowane obu stronom warunki były uczciwe i przejrzyste. Ponadto w bazach agencje mają pracowników, którzy w poprzednich latach pracowali dla innych klientów. To nie są niesprawdzeni, przypadkowi kandydaci, lecz osoby, które mają odnotowaną historię zatrudnienia oraz referencje. To również aspekt zwiększający bezpieczeństwo dla firm, które szukają pracowników.

Zobacz także: Rekrutacja pracowników przez agencję pracy. Dlaczego warto?

Leasing pracowniczy – wady

Leasing pracowniczy zakłada krótkoterminowe związanie pracownika z firmą. Nie jest to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na budowaniu trwałego zespołu.

Zatrudnienie na zasadzie leasingu może nie sprawdzić się także w przypadku stanowisk wymagających z unikalnych umiejętności, których zatrudniony nie mógł posiąść w poprzednich miejscach pracy. Wdrożenie pracownika do wykonywania nowych obowiązków może trwać dłużej niż umowa leasingowa. W takich sytuacjach sugerujemy standardową umowę.

Komu polecany jest leasing pracowników?

Leasing pracowniczy doskonale sprawdza się w firmach, w których jednocześnie podobne zadania wykonuje wielu pracowników o zbliżonych umiejętnościach:

  • w zakładach produkcyjnych,
  • w magazynach,
  • w szwalniach,
  • w firmach z branży spożywczej i gastronomicznej.

Z oferty leasingu pracowniczego chętnie korzystają także branże, w których zapotrzebowanie na pracowników zmienia się sezonowo. Leasing jest dla nich korzystny, gdyż w okresach zwiększonej liczby zamówień mogą szybko uzupełnić zespół, a gdy ilość pracy spadnie, bezkosztowo mogą zakończyć współpracę i zmniejszyć zatrudnienie.

Leasingiem są także zainteresowani przedsiębiorcy, którzy są rozczarowani samodzielnie prowadzonymi rekrutacjami i chcą, by zewnętrzna firma pozyskała dla nich pracowników.

Ile kosztuje leasing pracowniczy?

Koszt, jaki wiąże się z usługą leasingu pracowniczego, jest pochodną indywidualnych warunków, na jakich została zawarta umowa. Jeśli jesteś zainteresowany tą formą współpracy zachęcamy do kontaktu z AB OVO Solutions. Nasi specjaliści odpowiedzą na pytania i przeprowadzą symulację kosztów.

Podsumowanie

Leasing pracowniczy oznacza możliwość wynajęcia pracowników na określony czas w celu realizacji konkretnych zadań. Jego powstanie – i upowszechnienie się – to odpowiedź na potrzeby pracodawców, którzy mają wiele stanowisk do obsadzenia i potrzebują nieustannego „zasilania” kandydatami z odpowiednimi kwalifikacjami.

Przekazanie tego zadania agencji pracy tymczasowej zdejmuje z przedsiębiorstwa wiele obowiązków: od prowadzenia rekrutacji po zawarcie umów i ustalenie warunków z zatrudnionymi.

Dzięki temu, że leasing trwa tylko przez z góry założony okres, gdy zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników spadnie, strony zakończą współpracę.

Sprawdź naszą ofertę i zacznij współpracę z Ab Ovo Solutions już teraz!

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital