Rola agencji pracy w zatrudnianiu specjalistów: kluczowe kwestie

4 grudnia 2023by AB OVO

Zatrudnianie specjalistów jest dziś jednym z największych wyzwań dla wielu firm. Wymaga to nie tylko znajomości rynku pracy i potrzeb biznesowych, ale także umiejętności przyciągania, oceny i zatrzymania topowych talentów. Rola agencji pracy jest więc nie do przecenienia.

Dlaczego warto skorzystać z jej pomocy? Przede wszystkim dlatego, że proces rekrutacyjny prowadzony przez ekspertów jest po prostu znacznie bardziej skuteczny i mniej kosztowny. Dzięki temu nie musisz osobiście angażować się w każdy etap rekrutacji czy znać aktualnych przepisów prawa pracy – zyskujesz za to pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Rola agencji pracy w rekrutacji specjalistów

Agencja pracy zajmuje się procesem zatrudniania od A do Z. Wszystko zaczyna się jednak od dotarcia do tych specjalistów, którzy wyróżniają się w Twojej branży. Jak to zrobić?

Wybór specjalistycznych kanałów rekrutacyjnych

Rynek pracy w ostatnich latach bardzo szybko się zmienia i rozwija. Cały czas powstają nowe portale i miejsca, gdzie spotykają się rekruterzy i kandydaci. Wiele z nich skupia się na konkretnych branżach – jak np. IT, HR czy marketing.

Musisz liczyć się z tym, że specjaliści właściwie nigdy nie szukają ofert pracy na popularnych portalach internetowych. Rekruterzy posiadają jednak bardzo dobre rozeznanie w wielu branżach i wiedzą, gdzie opublikować ogłoszenie, by znalazło ono swoich odbiorców.

Oczywiście nie ograniczają się oni wyłącznie do portali rekrutacyjnych. Dużą rolę odgrywają także media społecznościowe, a także znajomości i bazy kandydatów, które posiada każda profesjonalna agencja.

Przyciąganie topowych talentów

Osoby najlepsze w swojej branży zazwyczaj nie przebywają aktualnie na bezrobociu, a przeszukiwanie portali z ofertami nie należy do zajęć, którym oddają się w wolnym czasie. Co więcej, w wielu przypadkach są oni doceniani przez swoich pracodawców i nie szukają aktywnie pracy.

Dla agencji rekrutacyjnej nie jest to jednak przeszkodą – w takim wypadku korzysta ona z metody direct search. Chodzi tu o bezpośrednie kontaktowanie się z wybranymi specjalistami.

Rekruterzy doskonale wiedzą, jak znaleźć takie osoby, a następnie zainteresować je zmianą pracy. Korzystają w tym celu przede wszystkim ze wspomnianych już mediów społecznościowych, ale także wielu innych kanałów (jak np. swoja szeroka baza kontaktów).

Personalizacja procesu rekrutacyjnego

Nie musisz obawiać się o to, że agencja nie zrozumie tak dobrze specyfiki Twojej firmy, jak pracownik wewnętrznego działu HR. Każda rekrutacja zaczyna się bowiem od dokładnego poznania potrzeb Twojej firmy i specyfiki jej działania.

Na tej podstawie tworzony jest profil idealnego kandydata, a następnie uruchamiany proces jego poszukiwania. Z każdym z nich rekruterzy rozmawiają osobiście, a także informują go o wynikach poszczególnych etapów i dzielą się feedbackiem.

Jeżeli chcesz, agencja nie musi być wyłącznie Twoim zewnętrznym partnerem. Istnieje opcja, by konsultant pracował na terenie Twojej firmy, tworząc wewnętrzny dział HR.

Kluczowe umiejętności i kwalifikacje

Jak odróżnić doświadczonego specjalistę od osoby, która jedynie sprawia takie pozory? Na co zwrócić uwagę, by zatrudnić kandydata, który naprawdę sprawdzi się w Twojej firmie? Ekspercka agencja pracy doskonale zna odpowiedź na te pytania.

Identyfikacja niezbędnych kompetencji specjalistów

Rozważasz nawiązanie współpracy z agencją HR? W takim razie to nie po Twojej stronie będzie leżeć określenie wszystkich kompetencji specjalistów, których chcesz zatrudnić. Oczywiście, że Twoja perspektywa i wiedza na temat danego stanowiska będą mieć kluczowe znaczenie – nie musisz jednak wiedzieć wszystkiego.

Agencja pracy wykonuje dokładną analizę nie tylko potrzeb Twojej firmy, ale także rynku i oczekiwań co do danego stanowiska. To pozwala opracować listę kompetencji niezbędnych i mile widzianych, a następnie szukać kandydatów o właściwym profilu.

Ocena umiejętności i doświadczenia

Doświadczeni rekruterzy doskonale wiedzą, że w CV można napisać wszystko. I choć nikt nie zakłada złych intencji kandydatów, ich kompetencje należy sprawdzić. Służą do tego nie tylko starannie przemyślane i dobrane pytania, ale także różnego rodzaju specjalistyczne testy i zadania rekrutacyjne.

W razie potrzeby specjaliści ds. rekrutacji kontaktują się z poprzednimi pracodawcami kandydatów, by zweryfikować ich doświadczenie i porozmawiać o przyczynach rozstania.

Rola agencji w weryfikowaniu dopasowania do organizacji

weryfikacja pracownika

Wykształcenie, doświadczenie, umiejętności… Aspektów, które należy zweryfikować podczas rekrutacji, jest bardzo dużo. Każdy pracodawca chce jednak otrzymać tzw. pełny pakiet, który zakłada, że wybrana osoba po prostu dobrze odnajdzie się w danym miejscu i zespole.

Agencje pracy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego weryfikują także potrzeby kandydatów i cechy ich osobowości, które decydują o tym, czy sprawdzą się oni na określonym stanowisku. Sprawdzają między innymi takie kwestie, jak otwartość na nowe wyzwania, motywacje, komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole.

Zatrudnianie specjalistów z zagranicy

Jeżeli prowadzisz specjalistyczną działalność, może okazać się, że liczba specjalistów z Twojej branży, którzy są dostępni w naszym kraju, jest niewielka lub po prostu nie ma ich wcale. Możliwe, że zdecydujesz się także otworzyć na zagraniczne rynki z przyczyn czysto finansowych.

Powody są jednak nieistotne. Kluczowe jest to, że agencja pracy może Ci pomóc w przyciągnięciu pracowników z zagranicy i ich skutecznym zatrudnieniu. Jak? Sprawdź.

Legalny proces zatrudniania specjalistów spoza kraju

Z oczywistych względów zatrudnianie cudzoziemców różni się od zatrudniania Polaków. W wielu przypadkach wymaga to spełnienia określonych formalności i aktualnej wiedzy na temat obowiązujących przepisów. Ich nieznajomość może skutkować przeróżnymi kontrolami, a także karami. Współpraca z agencją pozwoli Ci tego uniknąć.

Oczywiście już po rekrutacji obowiązują ich te same zasady co polskich obywateli – dotyczy to między innymi umów czy minimalnego wynagrodzenia. W ich zawarciu i sformułowaniu zgodnie z prawem również pomogą Ci eksperci ds. HR.

Znaczenie wiz i pozwoleń pracy dla specjalistów zagranicznych

Obywatele wielu krajów nie mogą tak po prostu wjechać na teren Polski. Nie mówiąc już o podjęciu pracy. To przywilej zarezerwowany dla państw należących do Unii Europejskiej, mieszkańców Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów.

Jeżeli chcesz zatrudnić np. obywatela Kazachstanu, Uzbekistanu czy Rosji konieczne będzie załatwienie wizy, a następnie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce.

W przypadku obywateli z Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji i Mołdawii sytuacja jest znacznie prostsza. Mogą oni zostać zatrudnieni na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi złożonego przez pracodawcę.

Tym wszystkim może się jednak zająć agencja pracy, która ma aktualną wiedzę na temat obowiązujących przepisów i wie, jakie urzędy należy odwiedzić i jakie dokumenty skompletować przed powierzeniem pracy osobom z zagranicy. Masz więc gwarancję bezpieczeństwa prawnego – odpowiedzialność za proces zatrudnienia leży po stronie ekspertów.

Wsparcie agencji w procesie migracji zawodowej

Rozważasz zatrudnienie pracowników z zagranicy? Na pewno rozumiesz więc, z jak dużymi zmianami w życiu wiąże się dla nich podjęcie pracy w innym kraju. Agencja może jednak zadbać o ich komfort.

Jak? Chociażby organizując transport (również z miejsca pracy do miejsca zamieszkania), lokum (przynajmniej tymczasowe) i pomagając w podstawowych kwestiach dnia codziennego.

Budowanie długotrwałych relacji ze specjalistami

Kontakt agencji z kandydatami nie musi kończyć się w momencie zatrudnienia. Eksperci ds. HR mogą na dalszych etapach dbać o satysfakcję z pracy zatrudnionych specjalistów i wspierać ich rozwój.

Co więcej, mogą oni utrzymywać kontakt z osobami, które z różnych względów nie zdecydowały się na podjęcie pracy w Twojej firmie. W końcu nie wykluczone, że w przyszłości będą one mogły zmienić zdanie, prawda?

Agencja pracy może stać się Twoim zewnętrznym działem HR lub jego uzupełnieniem. Wszystko zależy od Twoich potrzeb kadrowych, specyfiki działania firmy i częstotliwości, z jaką przeprowadzasz rekrutacje.

Podsumowanie

Gdy psuje Ci się kran, dzwonisz po hydraulika. Kiedy planujesz dalszy wyjazd, odwiedzasz biuro podróży. A gdy chcesz zmienić wystrój mieszkania, zatrudniasz architekta wnętrz.

W życiu zawodowym warto kierować się podobnymi zasadami – i konkretne zadania powierzać specjalistom. Kiedy szukasz więc pracowników, szczerze radzimy skorzystać ze wsparcia agencji pracy. Dzięki temu cały proces rekrutacji stanie się znacznie bardziej efektywny.

Przed podjęciem współpracy określ jednak swoje wymagania. Szukasz pracowników tymczasowych? Zależy Ci na zatrudnieniu osób z zagranicy? A może specjalistów z konkretnej, niszowej branży? Upewnij się, że wybrana przez Ciebie agencja ma doświadczenie i wiedzę, jak realizować zadania wynikające z potrzeb Twojego biznesu.

Zapraszamy do kontaktu!

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital