Rotacja pracowników w firmie – jak jej skutecznie zapobiegać?

5 stycznia 2022by AB OVO

Zbyt duża rotacja pracowników nie jest korzystna dla Twojego biznesu. Pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji takich jak koszty przestoju w pracy, rekrutacji, szkolenia oraz czas wdrożenia nowego pracownika, który jest wymagany na osiągnięcie przez niego odpowiedniego poziomu efektywności. Znalezienie zastępstwa wymaga więc sporych nakładów czasu i pieniędzy. Nikt nie jest niezastąpiony, jednak duża rotacja jest istotnym zagrożeniem dla firmy i może generować znaczące straty. Dzięki poniższym radom zminimalizujesz wskaźniki rotacji, a tym samym ryzyko, na które narażona jest Twoja firma.

1. Obserwuj stopień satysfakcji pracowników

Motywacja pracowników to kwestia indywidualna – każdy z nich postrzega inny czynnik jako decydujący o atrakcyjności danej posady. Mogą to być zarobki, uznanie szefa czy różnorodność wyzwań. Ważne jest, aby dostrzec to, co wpływa na poziom satysfakcji personelu i starać się reagować na jego potrzeby, gdyż niespełnione mogą skutkować pragnieniem zmiany pracy. W związku z tym warto wdrożyć systematyczny kontakt kadry kierowniczej z personelem lub okresowe ankiety umożliwiające swobodną wypowiedź. Nie wszystkich pracowników da się zatrzymać, ale pamiętajmy, żeby poznać powód ich odejścia – to bardzo istotne informacje.

2. Nie lekceważ długoletnich pracowników

Utrata takiego pracownika jest ogromną stratą dla firmy, ponieważ zna on doskonale jej strukturę, kulturę organizacyjną i sposób działania. Wdrożenie nowej osoby na taki sam poziom zajmuje długie lata i pochłania duże koszty. Znajdź coś, co będzie zachętą dla pracowników, aby pozostali w Twojej firmie jak najdłużej. Mogą to być premie, benefity uzależnione od stażu pracy czy zwiększenie płatnych dni urlopowych. Nie przypominaj sobie o wartości danego pracownika dopiero w momencie, w którym złoży wypowiedzenie. Ciężko jest odwieść od takiej decyzji, jednak jeżeli solidność i wiedza pracownika zostanie doceniona, nie będzie to konieczne.

3. Zadbaj o dobre relacje na linii pracownik – pracodawca

Pracodawca ma obowiązek nadzorowania pracy i szukania najskuteczniejszych rozwiązań, ale nie można zatracić przy tym ludzkich odruchów. Wypij czasami kawę ze swoim pracownikiem, pozwól wyjść wcześniej z pracy, uśmiechnij się serdecznie, postaraj się zawsze chwalić za dobrze wykonaną pracę. Nie powinieneś być kojarzony jedynie jako osoba stawiająca wymagania. Pamiętanie o takich drobnych gestach sprawi, że miejsce pracy stanie się przyjaźniejsze, a pracownicy będą dużo bardziej z nim związani i lojalni względem swojego pracodawcy.

4. Zapewnij perspektywy rozwoju

Jednym z najczęściej wymienianych powodów zmiany pracy jest brak szans na rozwój. Stanie w miejscu przez długi czas wprawia we frustrację nawet największych zwolenników stateczności. Postaw na rekrutacje wewnętrzne, dzięki czemu twoi pracownicy będą mogli wspiąć się wyżej w strukturze firmy. Daj im również możliwości poszerzania kompetencji np. poprzez szkolenia. Wprowadzenie takich działań będzie stanowiło korzyść nie tylko dla pracownika – nowo pozyskane kompetencje personelu mogą w znacznym stopniu przyspieszyć rozwój firmy.

5. Zainwestuj w dział HR

Dobrze działający dział HR to przede wszystkim skuteczna rekrutacja pracowników, którzy mają potrzebne kompetencje i pasują do kultury organizacyjnej firmy. Pozyskany w ten sposób personel może pozostać w firmie długie lata. Co więcej, kontakt z działem HR czy bezpośrednim przełożonym w znaczącym stopniu oddziałuje na wrażenie o firmie, więc ważne jest, aby byli to ludzie kompetentni, o dużych umiejętnościach interpersonalnych oraz potrafiący radzić sobie z trudnymi sytuacjami w zespole. Wprowadź stałe monitorowanie wskaźników takich jak ogólny wskaźnik rotacji, zwolnień, przyjęć, stabilności. Pomoże to szybko reagować na niepokojące tendencje, szczególnie gdy zaczynasz dostrzegać, że problem dotknął Twoją firmę.

Rotacja w pracy na pewnym poziomie jest nieunikniona – pracownicy przechodzą na emeryturę, znajdują lepiej płatną pracę lub po prostu nie odnajdują się w firmie. Nie można jednak bagatelizować jej negatywnego wpływu na efektywność przedsiębiorstwa, a jej skuteczna redukcja jest osiągalna.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital