Pracownicy z Gruzji. Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji i zatrudnienia?

6 czerwca 2022by AB OVO

Pracownicy ze wschodu coraz częściej podejmują zatrudnienie w Polsce. Jest to korzystnym zjawiskiem dla przedsiębiorców — rynek pracy wymaga obecnie poszukiwania nowych źródeł potencjalnych kandydatów, ponieważ sprostanie zapotrzebowaniu kadrowemu stało się problematyczne. Liczne zalety Gruzinów powodują, że to właśnie oni są jedną z mniejszości, z którymi chętnie podejmowana jest współpraca. Rekrutacja i zatrudnienie cudzoziemca są jednak nieco bardziej skomplikowanymi procesami i różnią się od pozyskiwania pracowników obywatelstwa polskiego. O czym należy pamiętać, aby procedura przebiegła sprawnie i była zgodna z obowiązującymi przepisami?

Jakie cechy charakteryzują Gruzinów?

Usposobienie pracowników ma znaczący wpływ na wydajność pracy — jest to aspekt, na który należy zwrócić uwagę w czasie rekrutacji. Zatrudniając obcokrajowca warto zastanowić się nad cechami, jakimi może się wyróżniać i ich wpływem na atmosferę w zespole. Cechy Gruzinów sprawiają, że szybko odnajdują się w nowym środowisku, a korzyści, jakie można odnieść podejmując współpracę są wymierne.

Sumienni i pracowici ludzie

Pracownicy z Gruzji są postrzegani jako ludzie bardzo poważnie podchodzący do swoich zobowiązań. Praca dla cudzoziemców jest zazwyczaj szansą na poprawę sytuacji materialnej, więc wykonują ją z największą starannością oraz chętnie podejmują się cięższych obowiązków (w trudnych warunkach lub w godzinach nocnych) w zamian za wyższe wynagrodzenie.

Gościnni i towarzyscy

Gruzini w Polsce bardzo szybko integrują się z otoczeniem. Wynika to z otwartości i predyspozycji do zjednywania sobie sympatii ludzi wokół nich. Są uprzejmi i chętnie niosą pomoc innym, co sprawia, że są cenieni przez współpracowników i tworzą zgrany zespół, a atmosfera w miejscu pracy jest przyjazna.

Dobre relacje z Polakami

Pracownik z Gruzji okazuje dużą sympatię względem Polaków. Wynika to przede wszystkim z sytuacji politycznej — Polska od lat wspierała Gruzję, między innymi w czasie konfliktu z Rosją w 2008 roku. Co więcej jako narody wyznajemy podobne wartości. Gruzini, tak samo jak Polacy, cenią sobie tradycję i stawiają rodzinę na pierwszym miejscu.

Pracownicy z Gruzji – jak ich zatrudnić?

Po znalezieniu kandydata gotowego na przyjazd do Polski i odpowiadającego oczekiwaniom należy dopilnować kwestii formalnych związanych z zatrudnieniem. Legalne świadczenie pracy przez obcokrajowca wymaga dopełnienia odpowiednich procedur. Zatrudnienie Gruzinów jest jednak mniej skomplikowane, ponieważ pozwolenie na pracę nie jest wymagane. Stosowane są w tym wypadku przepisy dotyczące uproszczonej procedury zatrudnienia. Odnoszą się one do obywateli Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Armenii.

Co należy spełnić, by zatrudnić Gruzina?

Zatrudnienia Gruzina wymaga złożenia oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wraz z oświadczeniem należy dostarczyć również:

  • kopie wszystkich stron paszportu kandydata,
  • kopie obu stron karty pobytu (o ile takowa istnieje),
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 30 zł.

Rozpatrzenie sprawy według przepisów trwa do 7 dni roboczych. Po zatwierdzeniu i wpisie do rejestru można przystąpić do podpisania umowy, która powinna odpowiadać określonym w oświadczeniu warunkom, być zrozumiała dla obcokrajowca i zostać zgłoszona do ZUS.

Na co patrzeć zatrudniając obcokrajowca?

Poza sprawdzeniem dopasowania kompetencji do stanowiska, zatrudnienie obcokrajowca wymaga dokładnej weryfikacji kandydata. W pierwszej kolejności należy sprawdzić obywatelstwo — obywatel Gruzji może być zatrudniony w oparciu o uproszczoną procedurę zatrudnienia (pochodzenie nie jest wiążące). Co więcej, kandydat musi posiadać ważny dokument uprawniający do legalnego pobytu w Polsce, czyli paszport, wizę lub kartę pobytu.

A może skorzystać z usług agencji zatrudnienia?

Formalności związane z rekrutacją i zatrudnieniem obcokrajowca mogą być skomplikowane dla osób, które dopiero zapoznają się z tym zagadnieniem. Z pomocą przychodzi agencja pośrednictwa pracy. Eksperci AB OVO Solutions są nieocenionym partnerem w rekrutacji pracowników z Gruzji. Współpraca z nami jest elastyczna — ściśle dostosowujemy się do potrzeb naszych klientów oraz specyfiki branży, jaką reprezentuje przedsiębiorstwo. Dzięki nam masz pewność w kwestii legalności zatrudnienia, a także dopasowania kandydata do stanowiska. Nasza baza pracowników zawiera wielu obcokrajowców o różnych kompetencjach. Skontaktuj się z nami i pozyskaj solidną kadrę z Gruzji bez zbędnych formalności.

Zalety zatrudnienia poprzez agencję pracy

Rekrutacja przez pośrednika to bardzo przydatna usługa dla pracodawców chcących szybko zaspokoić braki kadrowe korzystając z pracowników z zagranicy. Współpraca z agencją AB OVO Solutions to:

  • dbałość o formalności,
  • jasne warunki rozliczenia,
  • profesjonalne wsparcie podczas całego okresu zatrudnienia,
  • dostęp do zweryfikowanych kandydatów,
  • optymalizacja kosztów zatrudnienia.

 

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital