W jaki sposób pozyskuje się najlepszych pracowników?

19 października 2021by AB OVO

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku pracy dokonało się wiele zmian. Coraz trudniej o pozyskanie dobrze wykwalifikowanego personelu. W związku z tym wdrożenie odpowiedniej taktyki pozyskania kandydatów często wymaga użycia niestandardowych metod. Implementacja każdej z nich powinna być poprzedzona stworzeniem profilu idealnego kandydata i określeniem oczekiwań.

Najlepszy pracownik powinien posiadać odpowiednie dla danego stanowiska kwalifikacje zawodowe i doświadczenie, a także pasować do kultury organizacyjnej firmy i zespołu. Popełnienie kluczowych błędów w doborze sposobu rekrutacji w znacznym stopniu utrudnia znalezienie wartościowych pracowników. Przyjrzyjmy się metodom, jakie można zastosować, aby szukanie pracowników przynosiło najlepsze efekty.

1. Media branżowe

To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku, kiedy szukamy pracownika o rzadkich kwalifikacjach. Prześledzenie branżowych stron i forów daje nam możliwość poznania oczekiwań kandydatów i specyfiki danej branży. Za pośrednictwem tej metody możemy trafić na specjalistów aktywnie poszukujących pracy. Strategia ta powinna być jednak połączona z inną dla zwiększenia efektywności.

2. System poleceń pracowniczych

Polega na rekomendacji kandydata na dane stanowisko przez obecnego pracownika. Jest to rozwiązanie, który zapewnia wymierne korzyści dla każdej ze stron – rekomendacja jest zazwyczaj premiowana na określonych warunkach, oferta pracy dociera do pracownika z zaufanego źródła, a pracodawca oszczędza czas i obniża koszty rekrutacji. Co więcej, jak pokazują badania, pozyskany w ten sposób pracownik wykazuje się większą lojalnością względem nowego pracodawcy, wyróżnia się większym zaangażowaniem i jest lepiej dopasowany do zespołu. Zadowolony pracownik jest najlepszą promocją marki pracodawcy na rynku.

3. Ogłoszenia internetowe

Ogłoszenia mogą być zamieszczane na płatnych lub bezpłatnych serwisach ogłoszeniowych. Jest to popularny sposób poszukiwania pracy, a liczba wyświetleń takich ogłoszeń jest wysoka. Umożliwia to dotarcie do szerokiej bazy odbiorców. Jest to metoda czasochłonna, gdyż wymaga poświęcenia wiele czasu na zbadanie kwalifikacji kandydatów i selekcję bardziej zaangażowanych, jednak często też przynosi oczekiwane efekty.

4. Media społecznościowe

Media społecznościowe o specyfice zawodowo – biznesowej stają się coraz bardziej efektywną i popularną metodą pozyskania pracowników. Na profilu kandydatów przejrzymy ich wirtualne CV, zweryfikujemy doświadczenie, a także mamy możliwość dotarcia do opinii poprzednich pracodawców. Dzięki temu możemy pozyskać pracownika o określonych i potwierdzonych kompetencjach oraz tworzymy sieć kontaktów, w której poszukiwać możemy wykwalifikowanych pracowników z różnych dziedzin i branż.

5. Zaufane kanały

Metoda ta polega na dbaniu o reputację firmy w grupach, do których chcemy dotrzeć. Osiągnąć możemy to poprzez nagrody branżowe dla najlepszych pracodawców i dobre opinie na portalach internetowych. Zaufanym kanałem są miejsca określane jako osobista przestrzeń potencjalnych kandydatów. Przykładem tego mogą być współprace ze szkołami i uczelniami wyższymi, które pozwolą na pozyskanie wykwalifikowanych i aktywnie poszukujących pracy kandydatów.

6. Networking

Sieć biznesowych relacji, która pozwala na wymianę informacji na temat kandydatów. Dokonywane jest to na kongresach, targach i organizowanych spotkaniach biznesowych. Dzięki temu możemy pozyskać informacje jaki specjalista jest w danej chwili wolny na rynku. Jest to bardzo wiarygodny sposób przynoszący szybki i pożądany skutek zapewniając wysokiej jakości kandydatów.

7. Firmy rekrutacyjne i agencje pracy

Outsourcing wiąże się z korzystaniem z doradztwa firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu pracowników. Taka firma ma odpowiednią wiedzę i znajomość rynku. Jest to metoda szybka i o wysokiej skuteczności. Agencja dostosuje sposób rekrutacji i zatrudnienia do Twoich wymagań. Oferujemy między innymi usługę Direct Search, która doskonale sprawdzi się w wypadku poszukiwania pracowników na stanowiska wyższego szczebla, pracę tymczasową, która pozwala na elastyczność i dopasowanie zatrudnienia do aktualnego zapotrzebowania, usługę Try & Hire, która pozwala na wypróbowanie pracownika przed jego bezpośrednim zatrudnieniem. Dla wymagających klientów w naszej ofercie posiadamy również serwis on-site, który odciąży wewnętrzny dział HR oraz zajmie się rekrutacją, kadrami, płacami i szkoleniami wyłącznie do dyspozycji użytkownika.

Wdrożenie i wyszkolenie pracownika pochłania wiele czasu i pieniędzy, więc warto skupić się na jego odpowiednim dopasowaniu. Funkcjonujący obecnie w Polsce rynek pracownika oraz stopień rozwoju technologiczno-cywilizacyjnego wymaga wykazania się przez pracodawcę większą inicjatywą w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów.

 

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital