Pracownik z Ukrainy – gdzie rozpocząć poszukiwania?

14 lutego 2022by AB OVO

Wielu polskich przedsiębiorców borykających się z problemem braków kadrowych wybiera najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, jakim jest rekrutowanie pracowników ze wschodu. Zatrudnienie obcokrajowców może być bardzo korzystne, a wykonywana przez nich praca nie jest kompromisem dotyczącym wydajności i jakości. Skierowanie oferty do cudzoziemców oznacza zmianę grupy docelowej, dlatego wymaga również modyfikacji dotyczących metod pozyskania kandydatów, aby dotrzeć z ogłoszeniem do najszerszego grona odbiorców i cieszyć się szybkimi efektami. Jak szukać pracowników z Ukrainy?

Dlaczego pracownicy z Ukrainy?

Ukraińcy to obcokrajowcy najchętniej emigrujący do Polski w celach zarobkowych z uwagi na odległość i możliwość poprawy sytuacji finansowej. Ich zatrudnienie przynosi również wiele korzyści pracodawcom, ponieważ nasi wschodni sąsiedzi chętnie przyjmują oferty, na które trudno jest znaleźć wystarczającą liczbę kandydatów. Pracownicy z Ukrainy skutecznie wypełniają luki na polskim rynku pracy. Braki kadrowe stały się poważnym problemem dla wielu przedsiębiorstw, co w znacznym stopniu mogłoby wpłynąć na gospodarkę.

Bliskość kulturowa umożliwia ukraińskim pracownikom szybką adaptację w miejscu pracy, a brak bariery językowej sprawia, że integracja z zespołem nie stanowi problemu. Z uwagi na chęć szybkiego zarobku są elastyczni i dyspozycyjni – warunki, forma i system zatrudnienia są drugorzędne w stosunku do wysokości wynagrodzenia. Dodatkowo są mobilni, gdyż zazwyczaj miejsce wykonywania pracy nie ma dla nich znaczenia. Odpowiednio przeprowadzona rekrutacja cudzoziemca gwarantuje, że zatrudniony będzie miał wymagane kwalifikacje, a przydzielone mu obowiązki będą wykonywane rzetelnie.

Metody poszukiwania pracowników z Ukrainy

Istnieje kilka źródeł poszukiwania cudzoziemców do pracy. W dobraniu odpowiedniej metody warto wziąć pod uwagę potrzeby przedsiębiorstwa takie jak ilość pracowników do pozyskania, wymagane kompetencje kandydatów czy tempo rekrutacji.

1.      Serwisy ogłoszeniowe

Internet jest najczęściej wybieranym miejscem wśród osób poszukujących zatrudnienia. Dobór serwisu, na którym zamieścimy ogłoszenie, jest kluczowy – tylko często odwiedzana i ciesząca się dużym zaufaniem witryna umożliwi efektywną rekrutację. Warto zwrócić uwagę na portale dedykowane pozyskiwaniu pracowników ze wschodu i o ukraińskich domenach.

2.      Media społecznościowe

Social media są przydatnym narzędziem w promowaniu ofert pracy skierowanych do cudzoziemców. Portale takie jak Facebook czy LinkedIn umożliwiają zamieszczanie ogłoszeń, ale warto także przyglądać się grupom zrzeszającym Ukraińców poszukujących pracy za granicą oraz przebywających już w Polsce. W tym wypadku powinno się zadbać o staranne przetłumaczenie oferty, a tego rodzaju rekrutacja może okazać się bardzo skuteczna.

3.      Polecenia

Rozwinięta sieć kontaktów zawodowych jest bardzo przydatna również w kwestii pozyskania cudzoziemców do pracy. Warto przypomnieć sobie, czy nie współpracowaliśmy w przeszłości z kimś, kto może mieć wiedzę na temat poszukujących pracy obcokrajowców. Jeżeli już posiadamy w swoim zespole pracowników z Ukrainy, oni także mogą polecić szukających zatrudnienia znajomych lub rodzinę.

4.      Agencje zatrudnienia

Obecnie usługę rekrutacji obcokrajowców świadczy wiele firm. Doświadczenie i wiedza profesjonalnych rekruterów umożliwia szybkie przeprowadzenie całego procesu, a także pozyskanie wysokiej jakości kandydatów. Kwestie formalne i organizacyjne zostaną przeprowadzone sprawnie, a koszty zatrudnienia zostaną zoptymalizowane.

Pracownicy ze wschodu od AB OVO Solutions

AB OVO Solutions to agencja pracy specjalizująca się w rekrutacji pracowników ze wschodu. Dzięki naszym partnerom na Ukrainie możemy szybko zrealizować zamówienia naszych klientów. Co więcej, posiadamy bazę kandydatów przebywających w Polsce i gotowych do zatrudnienia. Wszyscy pracownicy są przez nas weryfikowani pod względem kompetencji, a nasze doświadczenie w procedurze legalizacji pobytu i zatrudnienia obcokrajowca sprawia, że przebiegnie ona płynnie oraz zgodnie z przepisami. Na życzenie klienta pomagamy również we wdrożeniu i przeszkoleniu cudzoziemców, a także zajmujemy się innymi kwestiami organizacyjnymi takimi jak transport, zakwaterowanie, płace czy sprawy administracyjneSkontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan współpracy.

Ukraińcy to cenieni w Polsce pracownicy, którzy skutecznie uzupełniają braki kadrowe w wielu przedsiębiorstwach. Wybór odpowiedniej metody ich pozyskania powinien być przemyślany, aby poprzez rekrutację spełnić wymagania i zapewnić odpowiednią ilość zatrudnionych, a tym samym umożliwić firmie rozwój.

 

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital