Zatrudnienie cudzoziemca w 5 krokach

16 kwietnia 2021by AB OVO

Pracownicy zza granicy coraz częściej zasilają zespoły pracownicze w dużych, międzynarodowych koncernach oraz małych i średnich polskich przedsiębiorstwach. Najczęściej na polskim rynku pracy zatrudnienie znajdują obywatele Ukrainy i Białorusi. Pracodawcy cenią obcokrajowców za wysoką motywację do pracy, elastyczność i dyspozycyjność. Jakie kroki powinien wykonać przedsiębiorca, który zdecydował się na zatrudnienie cudzoziemca? O czym warto pamiętać? Przeczytajcie nasz artykuł.

Krok 1

Rekrutacja cudzoziemca i dokumenty do wizy

Rekrutacja cudzoziemców jest nieco trudniejsza niż pozyskiwanie pracowników z rodzimego rynku pracy. Dotarcie do kandydatów wymaga znajomości języka, umiejętnego poruszania się po rynku pracy i wykorzystania najbardziej optymalnych narzędzi do sprawnej i efektywnej rekrutacji cudzoziemców. Bez względu na to czy nasz potencjalny pracownik przebywa obecnie w Polsce czy w kraju swojego pochodzenia, pierwszym zadaniem działu HR powinno być przygotowanie ogłoszeń o pracę w języku zrozumiałym dla kandydata. Treści kampanii rekrutacyjnych kierowanych do cudzoziemców muszą być dostosowane do potrzeb kandydatów i dostarczać im niezbędnych informacji. Dzięki temu spada ryzyko fluktuacji kadry w pierwszych miesiącach po zatrudnieniu.

Poszukując cudzoziemców do pracy należy także wiedzieć gdzie ich szukać i jakimi kanałami dotrzeć do potencjalnie zainteresowanych osób. W zależności od grupy docelowej lepiej mogą sprawdzić się rekrutacje prowadzone przez media społecznościowe, lokalną prasę czy ulotki.

Agencje pracy tymczasowej specjalizujące się w zatrudnianiu obcokrajowców szybko i efektywnie rekrutują pracowników za granicą właśnie dzięki znajomości lokalnego rynku pracy, sieci biur terenowych i partnerów biznesowych, którzy skutecznie docierają do kandydatów z ofertą pracy.

W przypadku pracowników z Polski rekrutacja zakończona sukcesem oznacza zatrudnienie kandydata w przedsiębiorstwie. Rekrutacja cudzoziemców do pracy w Polsce, to pierwszy krok do zatrudnienia. Po weryfikacji i wyborze kandydata oraz wstępnym zaakceptowaniu przez niego warunków zatrudnienia rozpoczyna się proces legalizacji pracy i pobytu obcokrajowca.

Krok 2

Legalizacja pracy i pobytu – etap pierwszy

Rekrutacja i selekcja w przypadku cudzoziemców jest początkiem procesu zatrudnienia. Kolejnym krokiem, który musi wykonać pracodawca jest postaranie się o dokumenty niezbędne do legalnej pracy i pobytu obcokrajowca na terenie RP. W przypadku obywateli sześciu wymienionych w rozporządzaniu państw, a więc Armenii, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, pracodawca ma możliwość skorzystania z tzw. procedury uproszczonej, zwanej także procedurą oświadczeniową. Dla obywateli innych Państw, spoza UE, dokumentem umożliwiającym pracę na terytorium Polski jest zezwolenie na pracę.

Procedura oświadczeniowa

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, to dokument, który pozwala na świadczenie pracy przez obcokrajowca maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jest on rejestrowany, na wniosek pracodawcy, we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Czas oczekiwania na rejestracje oświadczenia to 7 dni roboczych. Koszt dokumentu wynosi obecnie 30 zł i jest pokrywany przez pracodawcę.

Zatrudnienie w oparciu o zezwolenie typu A

Zezwolenie na pracę typu A pozwala na zatrudnienie obcokrajowca na maksymalny okres 3 lat. Dokument ten wymaga od pracodawcy przeprowadzenie testu rynku pracy i wykazania,  że nie ma on możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Wniosek o wydanie zezwolenia składa pracodawca, wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami, we właściwym urzędzie wojewódzkim. Czas oczekiwania na zezwolenie, to zgodnie z ustawą 30 dni. Koszt zezwolenia na pracę wynosi: 50 zł (w przypadku zezwoleń wydawanych na okres do 3 miesięcy) lub 100 zł (w przypadku zezwoleń na pracę powyżej 3 miesięcy)

Zarówno zezwolenie, jak i oświadczenie, pozwala kandydatowi na złożenie wniosku o wizę pracowniczą, na podstawie której może on przyjechać do Polski.

Krok 3

Przygotowanie do przyjazdu cudzoziemca

Poza kwestiami, których regulacja wynika z przepisów prawa, przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców, powinni pamiętać także o sprawach bytowych. Należą do nich m.in. zapewnienie zakwaterowania, udzielenie instrukcji gdzie kierować się po przyjeździe do Polski, jak i gdzie założyć konto, gdzie udać się na badania, jak dojechać do pracy. Otoczenie pracowników opieką, szczególnie w pierwszym okresie pracy, jest ważne, jeśli pracodawca chce zyskać stabilny i zmotywowany zespół.

Krok 4

Zatrudnienie i legalizacja pracy

Umowa podpisywana z obcokrajowcem powinna być sporządzona w języku dla niego zrozumiały. Decydując się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy warto już wcześniej przetłumaczyć niezbędne do zawarcia kontraktu dokumenty. Trzeba też pamiętać, aby warunki, jakie oferujemy pracownikowi w umowie były takie same jak w zarejestrowanym dla niego oświadczeniu czy wydanym zezwoleniu na pracę.

W przypadku zatrudnienia cudzoziemca w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy pracodawca ma obowiązek poinformować urząd pracy o podjęciu przez obcokrajowca zatrudnienia najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Także fakt rezygnacji z pracy należy zgłosić w urzędzie.

Krok 5

Onboarding i obsługa cudzoziemców

Onboarding pracowników z zagranicy do sprawnego przebiegu wymaga zaangażowania przez pracodawcę tłumacza, szczególnie przy prowadzeniu instruktażu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla obcokrajowców. Ponad to, jeśli cudzoziemcy zatrudnieni przez przedsiębiorstwo nie znają języka polskiego,  warto wyznaczyć pracownika, który będzie odpowiedzialny za kontakty z obcokrajowcami – to pomoże w zintegrowaniu nowych pracowników z pozostałą częścią zespołu.

Jeśli rozważają Państwo zatrudnienie cudzoziemców w swoim przedsiębiorstwie specjaliści AB OVO Solutions wesprą Państwa w tym procesie. Zapraszamy do kontaktu i ustalenia szczegółów współpracy.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital