5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o agencji zatrudnienia

3 lutego 2022by AB OVO

Agencje zatrudnienia są stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku pracy, a popularność usług w tej branży stale rośnie. Nie bez powodu – stanowią one znaczne udogodnienie dla wielu przedsiębiorstw zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy trudno pozyskać wartościowych pracowników i dopilnować wszystkich procesów kadrowych tak, aby były najkorzystniejsze dla firmy i zgodne ze stale zmieniającymi się przepisami.

Na temat agencji pracy utworzyło się wiele mitów i fałszywych stereotypów mających swój początek zazwyczaj w podejmowaniu współpracy z mało rzetelnymi i niesprawdzonymi uprzednio podmiotami. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o agencjach zatrudnienia.

Czym jest agencja zatrudnienia?

Agencja zatrudnienia to firma świadcząca usługi w zakresie pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. W pełni legalne jej funkcjonowanie wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru (KRAZ) oraz spełnienia przez podmiot zakładający szeregu warunków m.in. niekaralności, braku zaległości podatkowych i z tytułu składek ZUS. Działania agencji obejmują najczęściej:

  • pozyskiwanie kandydatów do pracy i przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych,
  • wdrożenie i przeszkolenie pracowników,
  • szukanie optymalnych rozwiązań kadrowych dla klienta,
  • pomoc w kwestiach prawnych,
  • organizację transportu pracowniczego i zakwaterowania w przypadku zatrudniania obcokrajowców,
  • przeprowadzanie audytów personalnych i badań satysfakcji pracowników,
  • przejęcie znacznej części spraw administracyjnych firmy i dbanie o prawidłowy obieg dokumentów.

Co należy wiedzieć o agencjach pracy?

Odpowiedzialność w biznesie polega na podejmowaniu przemyślanych decyzji. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy warto rozważyć wszelkie za i przeciw kierując się potwierdzonymi i zweryfikowanymi informacjami. Co zatem trzeba wiedzieć o agencji zatrudnienia?

1.      Stanowi dla pracodawcy dodatkowe zabezpieczenie przed stratami.

Z uwagi na trójstronny stosunek pracy, koszty pokrycia wszelkich strat powstałych z winy pracownika ponosi agencja, która dopiero później dochodzi zwrotu kosztów od osoby odpowiedzialnej, dzięki czemu pracodawca jest dodatkowo w tej kwestii ubezpieczony.

2.      Zapewnia pracownikom szereg praw.

Pracownicy tymczasowi są chronieni prawnie przez odpowiednią ustawę i kodeks pracy. Gwarantowane jest im m.in. prawo do urlopu, równego traktowania czy wynagrodzenia. W legalnie działającej agencji wszelkie kwestie finansowe są więc dokładnie dopilnowane.

3.      Podlega zewnętrznej kontroli.

Agencje pracy podlegają Państwowej Inspekcji Pracy, marszałkowi województwa i podmiotom prowadzącym Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Brak wpisu do rejestru skutkuje wnioskiem o ukaranie do sądu rejonowego osoby odpowiedzialnej za nieprawidłowość.

4.      Koszty pośrednictwa ponosi pracodawca (klient).

Pracownik nigdy nie płaci agencji za znalezienie pracy. Koszty współpracy leżą po stronie klienta, a forma rozliczenia jest zazwyczaj dość elastyczna i zależna od podjętych na początku ustaleń. Obecnie często stosuje się success fee, co polega na rozliczeniu pracodawcy z agencją dopiero po pomyślnym zatrudnieniu pracownika.

5.      Agencja zatrudnienia to nie tylko rekrutacja.

Usługi agencji nie kończą się na pozyskiwaniu pracowników – jej obszar działania jest znacznie szerszy. Wszystko zależy od oferty danej agencji, jednak zazwyczaj pomagają one w szukaniu optymalnych rozwiązań kadrowych dla firm w celu ich usprawnienia i oszczędności.

Sprawdzona agencja zatrudnienia – AB OVO Solutions

AB OVO Solutions to agencja pracy zapewniająca kompleksowe wsparcie dla firmy. W zakres naszych usług wchodzi proponowanie i wprowadzanie najkorzystniejszych rozwiązań kadrowych. Planowane działania są zawsze dostosowane do specyfiki branży i celów biznesowych klienta. Dysponujemy rozwiniętą bazą pracowników tymczasowych oraz pracowników z Ukrainy, aby zaspokoić zapotrzebowanie w przypadku nagłych skoków produkcyjnych. Zajmujemy się również rekrutacją specjalistów na stanowiska średniego i wyższego szczebla, którzy wniosą nową jakość do Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki nam wszystkie sprawy formalne, wdrożenie oraz przeszkolenie pracownika nie będą stanowiły problemu. Wieloletnie doświadczenie w zakresie znajomości rynku pracy sprawia, że nasi klienci odnotowują wzmożony rozwój przy widocznej optymalizacji kosztówSkontaktuj się z nami i ciesz się efektywnością procesów HR-owych.

Efektywne zarządzanie kadrami oddziałuje w znaczącym stopniu na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Powierzenie tych kwestii specjalistom poprzez współpracę z agencją zatrudnienia może przynieść wiele korzyści takich jak oszczędność czasu i minimalizacja kosztów. Wiedza o sposobie działania agencji może pomóc w podjęciu decyzji, która będzie miała długofalowy wpływ na firmę.

 

 

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital