Braki na polskim rynku pracy – kogo szukają pracodawcy?

7 lutego 2022by AB OVO

Jak powszechnie wiadomo, rynek pracy jest dynamiczny – wciąż zachodzą na nim zmiany związane z sytuacją gospodarczą, pojawianiem się nowych technologii czy dotyczące wielu innych czynników. Monitorowanie bieżących okoliczności jest istotne, ponieważ umożliwia przedsiębiorcy planowanie i szukanie odpowiednich rozwiązań kadrowych. Z perspektywy pracownika natomiast wiedza ta może ułatwić podejmowanie odpowiednich decyzji zawodowych w przypadku rozpoczynania kariery lub chęci przebranżowienia. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z brakiem pracowników oraz poznasz zawody, które zagwarantują zdobycie zatrudnienia.

Sytuacja na polskim rynku pracy

Wskaźnik rozwoju gospodarczego w Polsce jest rosnący przy zauważalnym starzeniu się społeczeństwa. Oznacza to, że liczba ofert pracy stale się zwiększa, a pracodawcy nie są w stanie podołać zapotrzebowaniu. Brakuje kandydatów na wyższe stanowiska, ale także do prac fizycznych, czy o niższych wymaganiach kompetencyjnych. Te braki mają wpływ na działanie firm – zaburzają ich organizację oraz hamują rozwój.

Co więcej, pandemia, która dotknęła w ostatnim czasie cały świat, zmieniła przyzwyczajenia ludzi, a co za tym idzie, nastąpił ogromny wzrost popytu na niektóre usługi oraz spadek na inne. Zmiany na rynku pracy pojawiające się wskutek zmieniających się obostrzeń możemy obserwować do dziś.

Kolejnym czynnikiem o dużym wpływie na rynek pracy jest emigracja – pracownicy o najbardziej poszukiwanych kwalifikacjach często wyjeżdżają za granicę, gdzie mają szansę na znacznie większe zarobki.

Zapotrzebowanie na pracowników

Problem braków kadrowych nie dotyczy wszystkich branż – niektóre wciąż odnotowują dużą ilość chętnych na jedno miejsce pracy. Warto wziąć ten fakt pod uwagę podczas podejmowania decyzji zawodowych. Najbardziej poszukiwani są obecnie:

1.      Pracownicy budowlani

W tej branży głównym problemem jest emigracja naszych rodaków, którzy za granicą mogą uzyskać większe zarobki za świadczoną pracę. Cięższe dotarcie do specjalistów sprawiło, że ceny ich usług znacznie wzrosły. Dotyczy to zarówno prac wykończeniowych, jak i hydraulików, czy elektryków.

2.      Pielęgniarki

Deficyt pracowników na tym stanowisku był odczuwalny od wielu lat, co dodatkowo nasilił wybuch pandemii koronawirusa. Jest to zawód szczególnie starzejący się – wiele doświadczonych pielęgniarek odchodzi na emeryturę. Obecnie zwiększono liczbę miejsc na uczelniach oraz podniesiono zarobki, aby zachęcić młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kariery.

3.      Pracownicy produkcji

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją od lat odnotowują deficyt pracowników. Wiąże się to ze wzrostem popytu i malejącym bezrobociem. To właśnie ta branża w największym stopniu korzysta z możliwości zatrudniania kadry ze wschodu, co nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie.

4.      Specjaliści IT

Branża informatyczna stale się rozwija i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji – technologia stała się nieodłączną częścią naszego życia. Szczególnie opłacalne będą dziedziny takie jak programowanie, tworzenie aplikacji i stron internetowych oraz bezpieczeństwo w sieci.

5.      Specjaliści e-commerce

Z powodu przeniesienia się znacznej ilości usług do internetu, potrzeba coraz więcej specjalistów w tej dziedzinie. Przewiduje się, że trend ten będzie się utrzymywał. Planowanie i nadzorowanie strategii marketingowych w sieci jest więc dobrym kierunkiem, w którym można rozwijać karierę.

Gdzie szukać pracowników?

Dobór odpowiedniej metody pozyskania pracownika wpływa bezpośrednio na przebieg procesu oraz jego tempo. Wiele tradycyjnych sposobów składania ofert pracy zostało wypartych przez inne, chętniej używane z uwagi na wygodę i efektywność. Najczęściej stosowane narzędzia, które są skuteczne to obecnie:

  • portale ogłoszeniowe,
  • media społecznościowe,
  • fora branżowe,
  • targi pracy,
  • polecenia pracownicze,
  • kontakty zawodowe,
  • agencje pracy.

Profesjonalne wsparcie – AB OVO Solutions

Rozwiązaniem problemów z brakami kadrowymi jest profesjonalne wsparcie doświadczonych rekruterów AB OVO Solutions. W trosce o zaspokojenie zapotrzebowania na pracowników proponujemy szereg skutecznych rozwiązań. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, dostosowując konkretne metody, które przyniosą rezultaty w danej branży. W przypadku poszukiwania specjalistów średniego i wyższego szczebla wykorzystujemy Direct Search. Metoda ta pozwala na szybką rekrutację pracownika o wymaganych kompetencjach. W zakres naszych usług wchodzi też leasing pracowników (praca tymczasowa) oraz pozyskiwanie pracowników ze wschodu, co sprawdzi się idealnie przy nagłych wzrostach popytu. Posiadamy rozległą bazę kandydatów gotowych do pracy, przez co jesteśmy w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniomSkontaktuj się z nami, a przekonasz się, ile możemy razem zdziałać.

Brak pracowników w Polsce odczuwa wielu przedsiębiorców. Dokładna analiza wprowadzanych zmian i panujących trendów pozwoli na zastosowanie najskuteczniejszych rozwiązań i uniknięcie uciążliwych dla firmy konsekwencji.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital