Gruzini w Polsce. Kiedy warto zatrudnić pracownika z Gruzji?

11 stycznia 2024by AB OVO

Coraz więcej polskich firm otwiera się na zatrudnianie pracowników z zagranicy. Pozwala to nie tylko w szybszym tempie wypełnić luki kadrowe, ale także napędzić rozwój przedsiębiorstw. Coraz ciekawszym kierunkiem jest ostatnimi czasy Gruzja.

Wynika to z wielu czynników – Gruzini chętnie przyjeżdżają do Polski, a ich kompetencje i mentalność sprawiają, że świetnie odnajdują się w polskich firmach i naszym kraju w ogóle. Ich zatrudnienie nie jest jednak tak oczywistym procesem, jak rekrutacja Polaków – przede wszystkim ze względów formalnych. Właśnie dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów. Sprawdź szczegóły!

O czym musisz pamiętać, zatrudniając pracowników z Gruzji?

Jeżeli prowadzisz firmę, na pewno wiesz, że znalezienie właściwych pracowników jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na jej sukces. Chcesz ich szukać poza granicami Twojego kraju? Może być to decyzja, która bardzo korzystnie odbije się na wynikach przedsiębiorstwa.

Musisz tylko podejść do tego w sposób przemyślany. Pamiętaj, że:

 • Rekrutację należy dostosować do potrzeb obywateli Gruzji i specyfiki gruzińskiego rynku pracy. Oferty należy stworzyć w zrozumiałym dla nich języku i opublikować je we właściwych miejscach. Zadbaj także o komfortowy i bezstresowy proces rekrutacji.
 • Pamiętaj o kwestiach prawnych i administracyjnych. By Gruzini mogli legalnie przebywać i pracować na terenie naszego kraju, należy zadbać o pewne formalności.
 • Nie możesz także wykluczyć, że będzie trzeba zatroszczyć się o bardziej przyziemne kwestie związane z ich pobytem w Polsce – jak zakwaterowanie czy transport.

Proces i wymogi zatrudnienia Gruzinów w Polsce

Gruzinów można w Polsce zatrudniać na podstawie uproszczonej procedury – tak jak np. Ukraińców czy Mołdawian. Nie oznacza to jednak, że formalności w tym przypadku nie istnieją.

O co w takim razie musisz zadbać?

 • W pierwszej kolejności musisz zweryfikować dokumenty potencjalnego pracownika, które potwierdzą jego obywatelstwo i prawo do pobytu na terenie naszego kraju.
 • Następnie musisz złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w terminie 7 dni przed rozpoczęciem pracy przez Gruzina. Możesz to zrobić online, listownie lub osobiście. Koszt opłaty skarbowej wynosi 30 zł.
 • Na dalszym etapie zawrzyj umowę z nowym pracownikiem, która odpowiada warunkom pracy określonym w oświadczeniu.

Jeżeli sytuacja związana z zatrudnieniem cudzoziemca się zmieni, należy zgłosić taką zmianę lub zakończenie pracy przez pracownika w PUP w terminie 7 dni od dnia, w którym to nastąpiło.

Mentalność i kwalifikacje Gruzinów jako atut w polskich firmach

Gruzja jest oddalona od Polski o około 3000 kilometrów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to naród bardzo bliski Polakom – zarówno pod względem kultury, jak i mentalności. Ich cechy narodowe sprawiają, że są świetnymi pracownikami i współpracownikami, a także że bez problemów odnajdują się w naszym kraju.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Gruzji? Oto kilka powodów.

 • Gruzini są pracowici, lojalni, uczciwi i zorientowani na cel. Cenią sobie współpracę i dobrą atmosferę w zespole.
 • Obywatele Gruzji mają wysokie kompetencje zawodowe, zwłaszcza w branżach takich jak IT, budownictwo, gastronomia, transport i logistyka. Co więcej, posiadają często dyplomy i certyfikaty potwierdzające te kwalifikacje.
 • Gruzini są otwarci na nowe wyzwania i chętni do uczenia się nowych rzeczy. Szybko adaptują się do zmieniających się warunków pracy i kultury organizacyjnej.
 • Mają także dobre umiejętności językowe – bardzo często porozumiewają się płynnie w języku angielskim i rosyjskim. Coraz częściej uczą się także języka polskiego, co ułatwia im komunikację i integrację z zespołem.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji pracy przy zatrudnianiu Gruzinów?

Agencja pracy może być dla Ciebie wsparciem na każdym etapie zatrudniania i pracy Gruzinów w Twojej firmie. Dlaczego warto skorzystać z jej pomocy?

 • Oszczędzasz czas, a także pieniądze na nietrafione rekrutacje. Dzięki wiedzy ekspertów dotyczącej HR i specyfiki danego rynku pracy cały proces jest maksymalnie szybki i skuteczny.
 • Wszelkie kwestie formalne będą odpowiedzialnością agencji. Nie musisz więc znać aktualnych przepisów czy odwiedzać urzędów.
 • Zapomnisz też o barierach językowych i kulturowych. Specjaliści z agencji bez problemów dogadają się z cudzoziemcami i zadbają o to, by wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.
 • Agencja pomoże także w ich adaptacji w nowym miejscu pracy. W razie potrzeby zorganizuje proces onboardingu, szkolenia i zadba o integrację z pozostałymi pracownikami.
 • Możesz liczyć także na wsparcie agencji w kwestiach związanych z codziennym życiem Twoich nowych pracowników. Chodzi tu o pomoc w organizacji zakwaterowania czy transportu do miejsca pracy.

Sprawdź szczegóły: Zatrudnianie pracowników z Ukrainy i Wschodu

Podsumowanie

Zatrudnianie Gruzinów może być opłacalnym krokiem naprzód dla Twojej firmy. Z pomocą doświadczonej agencji pracy będzie to maksymalnie ułatwione. Eksperci odnajdą właściwych kandydatów, a następnie zadbają o każdy aspekt ich pracy i pobytu w naszym kraju.

Skontaktuj się z Ab Ovo Solutions już teraz!

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital