Jak przygotować swoją firmę na zatrudnienie pracowników zza granicy?

1 grudnia 2023by AB OVO

W Polsce firmy z niektórych branż zmagają się z brakami kadrowymi na różnych stanowiskach. Rozwiązanie jest proste – można uzupełniać je pracownikami z zagranicy. To droga wytyczona przez zachodnie państwa, którą, dzięki napływowi imigrantów ze wschodnich kierunków, mogą podążać także nasi rodzimi przedsiębiorcy.

Zatrudnianie pracowników z zagranicy z wielu względów jest jednak nieco bardziej skomplikowane niż rekrutacja Polaków. Dlaczego? Dowiedz się, na jakie kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę i jak ułatwić sobie cały proces zatrudniania cudzoziemców.

Zrozumienie rynku pracy

Rynek pracy w ostatnich latach bardzo dynamicznie się zmienia. To zmiany poniekąd wymuszone przez pandemię i związaną z nią cyfryzację, a także sytuację za naszą wschodnią granicą. Nie bez znaczenia są także rosnące wymagania współczesnych kandydatów i firmy, które wychodzą im naprzeciw.

Twoją rolą, jako pracodawcy, jest zrozumienie zasad rządzących tym rynkiem – a jeżeli chcesz zatrudniać pracowników z zagranicy – także rynkami zagranicznymi.

Analiza rynku pracy w kontekście zatrudnienia pracowników zagranicznych

Zanim uruchomisz rekrutację, dokładnie przeanalizuj sytuację swojego przedsiębiorstwa i upewnij się, że zatrudnienie obcokrajowców to to, czego Twoja firma potrzebuje. Określ korzyści, jakie da Ci taka strategia i potencjalne ryzyka, które się z nią wiążą. Przeanalizuj też działania podejmowane przez konkurencję.

Przygotuj się na to, że sama rekrutacja może być początkowo nieco bardziej wymagająca, ale ostatecznie ma okazać się dla Twojego biznesu znaczącym krokiem naprzód.

Konieczność dostosowania strategii rekrutacyjnej

zatrudnienie obcokrajowca

Przeanalizuj także sytuację kadrową w kraju lub krajach, z których mają pochodzić Twoi przyszli pracownicy. Dowiedz się, jakie są ich oczekiwania (również finansowe), potrzeby, przyzwyczajenia rekrutacyjne, a także poziom wykwalifikowania. Innymi słowy – poznaj tamtejszy rynek pracy.

To wszystko pozwoli Ci przygotować skuteczne oferty i obrać właściwą strategię zatrudniania.

Prawne aspekty zatrudniania pracowników zza granicy

Kwestie prawne to prawdopodobnie jedna z pierwszych rzeczy, o których myślisz, gdy planujesz zatrudniać pracowników zza granicy. I słusznie – istnieje tu kilka bardzo ważnych aspektów, o których należy pamiętać.

Wymagania formalne

Chcesz zatrudnić pracowników z Ukrainy? A może z Białorusi lub Mołdawii? Od jakiegoś czasu w naszym kraju jest to maksymalnie uproszczone. Cudzoziemców z sześciu krajów byłego bloku wschodniego zatrudnisz na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy, wydawanego przez Urząd Pracy.

W wypadku innych krajów spoza Unii Europejskiej (jak np. Kazachstan) proces jest nieco trudniejszy. Konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce. Oczywiście wymaga to złożenia odpowiednich dokumentów w Urzędzie Wojewódzkim. W ich skompletowaniu i wypełnieniu może Ci pomóc agencja pracy.

Pomagamy w zatrudnieniu pracowników z Ukrainy i ze Wschodu!

Przepisy i ich przestrzeganie

przepisy prawne zatrudnienie obcokrajowca

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce mają dokładnie takie same prawa i obowiązki, jak pracujący obywatele naszego kraju. Oznacza to między innymi, że po przyjeździe do naszego kraju muszą oni zostać skierowani na odpowiednie badania, a następnie podpisać umowy.

Co ważne, umowa powinna być sporządzona w języku zrozumiałym dla cudzoziemca. Jeżeli nie mówi on po polsku, konieczne będzie stworzenie wersji np. po ukraińsku czy rosyjsku lub dwujęzycznej.

Wsparcie prawne

Prawo ma to do siebie, że często się zmienia. Warto skorzystać ze wsparcia kogoś, kto cały czas będzie trzymał rękę na pulsie i zapewni Twojej firmie bezpieczeństwo prawne w kontekście zatrudniania obcokrajowców. Taką rolę może pełnić np. doświadczona agencja pracy.

Proces rekrutacji

Po odpowiednim przygotowaniu się do zatrudniania pracowników od strony formalnej możesz uruchomić właściwą rekrutację. Na jakie jej aspekty warto zwrócić szczególną uwagę?

Tworzenie atrakcyjnych ofert pracy

Ogłoszenia o pracę są pierwszym punktem styku potencjalnych kandydatów z Twoją firmą. To ważne, by skonstruować je tak, by przyciągnęły właściwe osoby i zostawiły jak najmniej pola na ewentualne niedomówienia.

Umieść w nich informacje o swoim przedsiębiorstwie, wymagania, które mają spełnić kandydaci i jasno sprecyzuj warunki, jakie możesz im zaoferować.

Oczywiście oferty musisz stworzyć w języku, którym posługują się potencjalni kandydaci do pracy.

Wybór odpowiednich kanałów rekrutacyjnych

Każdy kraj rządzi się swoimi prawami. Co więcej, zasady panujące w każdej branży mogą być inne. Zatrudniając pracowników z zagranicy, musisz dobrać odpowiednie kanały, w których umieścisz oferty. Warto więc zrobić rzetelny research i sprawdzić, na jakich portalach szukają pracy osoby interesujące się Twoją branżą.

Być może okaże się także, że warto skorzystać z mediów społecznościowych. Miej też na uwadze, że agencje pracy mają szerokie bazy kandydatów, z których mogą w każdej chwili skorzystać.

Ocena umiejętności i kwalifikacji

Na etapie tworzenia ogłoszenia o pracę musisz określić, jakich umiejętności oczekujesz od kandydatów. W teorii powinny się zgłaszać tylko osoby, które je posiadają, ale w praktyce bywa z tym różnie. Co więcej, nie możesz się kierować wyłącznie hasłami wypisanymi w ich CV – doświadczenie i kwalifikacje należy zweryfikować.

Jak to zrobić? Zadając odpowiednie pytania, a w razie potrzeby – przeprowadzając różnego rodzaju testy i zlecając zadania, które mają na celu potwierdzenie umiejętności kandydata. Niewykluczone, że warto będzie również porozmawiać z jego poprzednimi pracodawcami.

Wsparcie w tłumaczeniu

Nie oczekuj, że wszyscy cudzoziemcy, których chcesz zatrudnić, będą mówić w języku polskim. Bariera językowa może też skutecznie utrudnić proces ich aklimatyzacji, a także wdrażania w nowe obowiązki.

Rozwiązanie jest jednak banalnie proste. Potrzebujesz pomocy tłumacza lub agencji pracy, która ma w swoim zespole osoby mówiące w danym języku.

Szkolenia międzykulturowe – klucz do zrozumienia i integracji pracowników

Prowadzisz firmę, w której pracują osoby z różnych krajów? W takim razie warto zadbać o integrację wszystkich pracowników – poprawi to nie tylko atmosferę, ale także komunikację i jakość pracy w zespole.

Możesz zorganizować w tym celu specjalne szkolenia. W tym także pomoże Ci profesjonalna agencja pracy, specjalizująca się w zatrudnianiu pracowników z zagranicy.

Podsumowanie

Zatrudnianie cudzoziemców to złożony proces, wymagający planowania wielu aspektów, o które nie musisz się troszczyć, rekrutując Polaków. W wielu przypadkach jest to jednak gra warta świeczki, która może skutecznie napędzić Twój biznes.

Miej na uwadze, że ze wsparciem agencji pracy każda z kwestii opisanych w tym artykule staje się dla Ciebie banalnie prosta. Oszczędzisz czas, podczas gdy eksperci zatroszczą się o to, by proces zatrudniania w Twojej firmie przebiegł szybko, skutecznie i legalnie. Skontaktuj się z nami już dziś!

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital