Jak radzić sobie z problemem wypalenia zawodowego u pracowników?

7 stycznia 2022by AB OVO

Wypalenie zawodowe jest w obecnych czasach coraz powszechniejszym problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Objawy, jakie wywołuje, wpływają nie tylko na życie zawodowe i wydajność w pracy, ale także mogą przekładać się na wiele innych aspektów życia. Nie bez przyczyny wraz z rozpoczęciem 2022 roku ma ono zostać wpisane na listę chorób, dzięki czemu pracownik będzie mógł uzyskać na tej podstawie L4. Brak reakcji na ten problem może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla pracownika, ale także dla firmy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zagadnieniu.

Wypalenie zawodowe – objawy

Wypalenie zawodowe jest przyczyną występowania chronicznego stresu doświadczanego w miejscu pracy, co ma przełożenie na wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne. Nadmiar obowiązków, nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, brak dobrej jakości odpoczynku i rozładowywania stresu prowadzi do tego, że praca przestaje sprawiać przyjemność, a efektywność wykonywanych zadań jest niska. Wśród objawów wypalenia zawodowego wymienić można:

 • Problemy ze snem
 • Brak energii do działania
 • Dolegliwości żołądkowe
 • Bóle głowy
 • Pogorszenie relacji ze współpracownikami
 • Poczucie osamotnienia
 • Drażliwość i poirytowanie
 • Obojętność i bierność
 • Uczucie ciągłego zmęczenia
 • Obniżenie oceny własnych dokonań
 • Brak zaangażowania i motywacji
 • Zaburzenia apetytu
 • Rozkojarzenie
 • Lęki i frustracja

Skutki wypalenia zawodowego

Konsekwencje bagatelizowania problemu są niezwykle dotkliwe dla osoby, która doświadcza tej dolegliwości, ale także dla współpracowników, pracodawcy i najbliższego otoczenia. Wypalenie zawodowe stanowi bazę dla rozwoju wielu innych chorób na tle psychicznym i fizycznym. Może doprowadzić do depresji, uzależnień, a nawet chorób serca. Chory, nie widząc jak sobie poradzić z problemem lub nie zdając sobie z niego sprawy, częściej sięga po alkohol, leki lub inne substancje psychoaktywne. Brak koncentracji może zwiększyć ryzyko popełnienia błędu w czasie wykonywania powierzonych obowiązków, co na niektórych stanowiskach może być katastrofalne w skutkach lub przynieść znaczne straty dla firmy. Pamiętajmy jednak, że zareagowanie na problem w odpowiednim czasie minimalizuje ryzyko wystąpienia tak negatywnych skutków.

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Istotne jest wczesne zdiagnozowanie choroby i chęć zwalczania jej. Lekceważenie objawów nie sprawi, że znikną, lecz zaczną się nawarstwiać i coraz trudniej będzie je pokonać. Pracownik powinien uporządkować swój styl życia – zadbać o odpowiedni odpoczynek, odżywianie, higienę snu, uprawiać sport, a przede wszystkim pamiętać o work-life balance.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Z uwagi na negatywny wpływ, jaki wypalenie zawodowe może mieć na wykonywaną pracę, niezwykle ważne jest, aby pracodawca również reagował i zapobiegał występowaniu problemów z nim związanych. W jaki sposób zapobiegać wypaleniu zawodowemu swoich pracowników?

 • Stwórz bezpieczną przestrzeń i przeszkol kadrę kierowniczą lub dział HR, aby mogli odpowiednio wcześnie wykrywać problemy i na nie reagować
 • Wynagradzaj pracowników adekwatnie do powierzanych im obowiązków i udzielaj regularnie obiektywnej oceny ich pracy
 • Zadbaj o właściwe przydzielanie obowiązków – bierz pod uwagę zajmowane przez podwładnego stanowisko i jego kompetencje
 • Daj pracownikom szansę na rozwijanie swoich umiejętności i kariery zawodowej, wprowadź rekrutacje wewnętrzne, umożliwiając im wspinanie się wyżej w hierarchii firmy
 • Stawiaj nacisk na dobre relacje interpersonalne między kierownictwem, pracownikami oraz klientami
 • Przekaż pracownikom wiedzę z zakresu rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem i komunikacji za pośrednictwem szkoleń i warsztatów

Pamiętajmy, że wypalenie zawodowe może dotknąć każdego na jakimkolwiek etapie ścieżki zawodowej, niezależnie od branży, wieku, stażu pracy czy płci. Wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami, jednak odpowiednia wiedza pozwala na szybkie i skuteczne zaradzenie problemowi.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital