Jak wygląda zatrudnienie pracowników z Ukrainy w czasie pandemii?

14 września 2021by AB OVO

Czas pandemii dotknął wszystkich pracowników, ale szczególnie utrudnił sytuację tym, którzy aby iść do pracy muszą przekroczyć granicę. Oprócz standardowych procedur jak wydanie wizy czy karty pobytu, pojawiły się takie przeciwności jak kwarantanna i wykonywanie testów na COVID-19.

Wjazd do Polski w czasie pandemii

Obostrzenia, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wciąż obowiązują na granicy polskiej. W związku z tym ograniczony jest wjazd cudzoziemców na teren Rzeczypospolitej, a po przekroczeniu granicy należy poddać się 10 – dniowej kwarantannie. Aby jej uniknąć cudzoziemiec musi być ozdrowieńcem i przedstawić dokument potwierdzający przebycie choroby, wystawiony w języku polskim albo w języku angielskim, w tym unijne cyfrowe zaświadczenie COVID, lub być w pełni zaszczepionym; negatywny wynik testu na COVID-19 niestety nie zwalnia z kwarantanny.

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to fakt, że polskiej granicy nie przekroczą obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej, którzy nie posiadają ważnego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, czyli tzw. zaproszenia.

Jakie dokumenty cudzoziemiec musi mieć ze sobą?

Niezbędnymi dokumentami do przekroczenia granicy są:

  • paszport wraz z ważną wizą lub paszport biometryczny, który znosi obowiązek posiadania wizy,
  • karta pobytu,
  • ubezpieczenie na cały możliwy okres pobytu (w przypadku ruchu bezwizowego na okres 3 miesięcy, w przypadku wjazdu na podstawie wizy – 6 miesięcy),
  • oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub jego numer.

Jak otrzymać zaproszenie do pracy?

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, potocznie nazywane zaproszeniem do pracy jest dokumentem, który uprawnia pracownika do zatrudnienia u pracodawcy, od którego oświadczenie otrzymał. Rejestracja oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy trwa zwykle 7 dni roboczych.

Przyszły pracownik, który przekracza granicę na podstawie paszportu biometrycznego otrzymuje oświadczenie w formie elektronicznej. Jego obowiązkiem jest wydrukowanie i przedstawienie dokumentu pracownikowi służby granicznej.

Pracownik, który wjeżdża do Polski na podstawie wizy musi otrzymać oświadczenie wyłącznie w oryginale, aby móc przedstawić je w momencie ubiegania się o wizę.

W jaki sposób i gdzie można wyrobić wizę na Ukrainie?

Wiza jest dokumentem uprawniającym przyszłego pracownika do wjazdu na teren państw Unii Europejskiej.

W celu wyrobienia wizy należy:

  • otrzymać od przyszłego pracodawcy zaproszenie, czyli oświadczenie o powierzeniu pracy,
  • opłacić podatek wizowy w wysokości 20 euro,
  • ustalić termin składania wniosku w konsulacie (po wykonaniu opłaty konsulat skontaktuje się w celu ustalenia terminu),
  • wykupić ubezpieczenie,
  • wypełnić wniosek (dołączyć do niego 4 aktualne zdjęcia w wymiarach 3,5 x 4,5 cm),
  • złożyć wniosek w konsulacie – oczekiwanie na wizę trwa od 7 do 30 dni roboczych,
  • odbierz wizę osobiście lub zgłoś prośbę o wysyłkę pocztą.

Jak długo cudzoziemiec może przebywać w Polsce?

Obcokrajowcy posiadający paszporty biometryczne i przekraczający granicę w ramach ruchu bezwizowego, mogą przebywać na terenie Unii Europejskiej przez 90 dni. W tym czasie mogą podjąć pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy.

Cudzoziemcy, posiadający wizę typu D mogą przebywać na terenie Polski przez 180 dni w ciągu roku. W tym czasie mogą być zatrudnieni na postawie zaproszenia. Po przepracowaniu 180 dni pracownik nie może kontynuować pracy dzięki oświadczeniu przez kolejne 180 dni. Jeśli chce zostać i dalej pracować w Polsce musi postarać się o wydanie karty pobytu czasowego lub zezwolenia typu A od pracodawcy, u którego zaczął pracę na podstawie wizy typu D.

Trzecią możliwością jest praca dzięki wizie typu A na podstawie zezwolenia typu A wydanego u konkretnego pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony. Zezwolenie to pozwala na pracę przez 360 dni.

Ile kosztuje karta pobytu i kto za to płaci?

Karta pobytu to dokument wydawany cudzoziemcowi, pozwalający na czasowy pobyt i pracę w Polsce.

Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium RP oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy. Dokument ten pozwala na przedłużenie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy nawet do 3 lat.

Koszt wyrobienia karty pobytu pokrywa pracownik – wszelkie opłaty uiszcza bezpośrednio w Urzędzie Wojewódzkim.

Do wydania karty pobytu pracownik potrzebuje:

  • wypełnionego wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy wraz z wypełnionym przez pracodawcę załącznikiem nr 1,
  • odpisu KRS pracodawcy,
  • potwierdzenia ubezpieczenia w ZUS,
  • certyfikatu pracodawcy (?),
  • umowy najmu mieszkania.

Zatrudnianie obcokrajowców w AB OVO Solutions

Decydując się na pracę w AB OVO Solutions wymienione wyżej dokumenty pracownik otrzymuje za darmo. Jako agencja pracy pomagamy w ich wypełnieniu i kierujemy pracownik do odpowiedniego urzędu.

Po stronie pracownika pozostaje tylko:

  • dostarczenie aktualnego zdjęcia – 4 sztuki w wymiarze 3,5 x 4,5 cm,
  • uiszczenie opłaty za wniosek w wysokości 440 zł na konto właściwego Urzędu Wojewódzkiego,
  • pobranie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o rozliczeniu podatków – płatne 22 zł.

Przed złożeniem wniosku w Urzędzie Wojewódzkim konsultant z AB OVO Solutions sprawdzi poprawność wypełnionych danych, tak aby pracownik spokojnie mógł albo złożyć wniosek osobiście, rejestrując się na wizytę lub wysysając dokumenty pocztą z potwierdzeniem odbioru.

Jak przedstawiono powyżej proces zatrudnienia pracownika wymaga kilku urzędowych czynności i czasu. W obliczu sytuacji pandemicznej doszły dodatkowe ustalenia oraz obowiązki, jakie pracownik powinien wypełnić przed przyjazdem do Polski, aby spokojnie podjąć zatrudnienie a jednocześnie zadbać o zdrowie swoje i swoich przyszłych współpracowników.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital