Odpływ mężczyzn z Ukrainy – kim ich zastąpić?

12 kwietnia 2022by AB OVO

Ukraińcy są narodem, który zajmuje istotne miejsce w polskiej gospodarce — w samym 2021 roku do ewidencji zgłoszono 1,63 mln oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia naszym wschodnim sąsiadom. Wojna na Ukrainie i obecna sytuacja geopolityczna ma zatem duży wpływ na polskich przedsiębiorców i stanowi niebagatelne wyzwanie dla rynku pracy. Duża część mężczyzn wróciła do własnego kraju wspomagać walkę w obronie ojczyzny, a pozostali nadal bacznie obserwują sytuację pozostając w gotowości. Okoliczności te wymagają poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie pozyskiwania pracowników.

Odpływ pracowników – czy grozi nam niedobór pracowniczy?

Pracownicy z Ukrainy dotychczas chętnie poszukiwali zatrudnienia w branżach takich jak transport, budownictwo i produkcja. Dotyczy to zatem głównie zawodów, które najczęściej wykonują mężczyźni, a ci w obliczu wojny decydują się na powrót do ojczystego kraju. Dynamiczne zmiany zachodzące w wyniku konfliktu sprawiają, że trudno jest oszacować jego skutki, a także przewidzieć ich wpływ na światową gospodarkę oraz wiele innych aspektów ściśle dotyczących naszego kraju — między innymi na polski rynek pracy. Przy obecnych tendencjach jednak należy się spodziewać, że konieczne będzie rekrutowanie pracowników z innych źródeł.

Problemy pracodawców w obecnej sytuacji geopolitycznej

Pandemia nauczyła wielu pracodawców elastyczności, jednak nieoczekiwanie stanęli oni przed innym problemem. Eskalacja konfliktu na Ukrainie i odpływ zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach Ukraińców sprawia, że wymagane jest ponowne poczynienie kroków mających na celu dostosowanie do okoliczności. Wpływ migracji na polski rynek pracy jest znaczący, ponieważ nasi rodacy od lat wyjeżdżają na zachód w celach zarobkowych. Powstałe w ten sposób luki kadrowe wypełniają pracownicy ze wschodu. Brak tej możliwości mógłby spowolnić lub nawet sparaliżować rozwój wielu przedsiębiorstw.

Odpływ ukraińskich robotników. Kim ich zastąpić?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy stanowiła idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców borykających się z problemem braków kadrowych w swoich firmach. Obecna sytuacja wiąże się z koniecznością znalezienia innych możliwości. Jedną z nich jest pozyskiwanie pracowników z Gruzji — mogą oni z powodzeniem wypełnić luki na polskim rynku pracy spowodowane przez odpływ pracowników ukraińskich i migracje naszych rodaków.

Pracownicy z Gruzji – nowy potencjał pracowniczy

Pracownicy z Gruzji coraz częściej wybierają Polskę jako kierunek emigracji ekonomicznej. Chęć szybkiego zarobku i pracowitość sprawiają, że dbają o jakość wykonania powierzonych im zadań, a także elastycznie dopasowują się do potrzeb przełożonego. Gruzini w Polsce to szybko rozrastająca się grupa o dużym potencjale pracowniczym. Ich liczebność na terenie naszego kraju wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat.

Pracownicy z Gruzji – sumienni i życzliwi ludzie w Twoim zespole

Gruzini to ludzie o niezwykle serdecznym nastawieniu i ceniący podobne wartości. Bliskość kulturowa ma duże znaczenie w tworzeniu przyjaznego miejsca pracy, co wpływa bezpośrednio na efektywność zespołu. Praca w Polsce daje obywatelom Gruzji możliwość poprawy sytuacji finansowej, więc chętnie podejmują zatrudnienie na różnych stanowiskach, w tym także pracę fizyczną.

Pracownicy z Gruzji. Co warto wiedzieć o ich legalnym zatrudnieniu

Legalne zatrudnienie obywatela innego kraju wiąże się z dopilnowaniem kilku kwestii formalnych. Zgodnie z obowiązującym prawem obcokrajowcy pracujący w Polsce muszą posiadać pozwolenie na pracę oraz ważny dokument uprawniający do pobytu. Pracodawca musi także złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Dopiero po dopełnieniu powyższych formalności można podpisać umowę w zrozumiałym dla obu stron języku i odpowiadającą warunkom zawartym w oświadczeniu, a następnie zgłosić ten fakt do ZUS.

Kiedy pracodawca może starać się o wydanie zezwolenia na pracę, jeśli zatrudnia pracowników z Gruzji?

Zatrudnienie pracownika z Gruzji wymaga uzyskania przez niego zezwolenia na pracę. Najczęściej stosuje się zezwolenie na pracę typu A. Aby je uzyskać, należy spełnić poniższe warunki:

  • wynagrodzenie określone w umowie zawartej z cudzoziemcem nie może być niższe od wynagrodzenia innych pracowników firmy zajmujących porównywalne stanowisko,
  • miesięczne wynagrodzenie obcokrajowca nie może być niższe niż określone ustawowo minimalne wynagrodzenie za pracę,
  • pracodawca musi posiadać zaświadczenie o braku możliwości spełnienia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalne rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy.

Procedura wydania zezwolenia na pracę może trwać około 30 dni, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach nawet od 5 do 8 miesięcy.

Pracownicy z Gruzji – dlaczego warto skorzystać z agencji pracy?

Zatrudnienie obcokrajowca wymaga odpowiedniej wiedzy, która będzie gwarancją pełnej legalności procedury. Wiedzę tę posiadają wykwalifikowani rekruterzy AB OVO Solutions. Dzięki odpowiednim narzędziom i metodom umożliwiającym efektywne pozyskiwanie pracowników zza granicy cały proces odbywa się znacznie szybciej przy zminimalizowanych kosztach. Agencja przejmuje na siebie odpowiedzialność prawną oraz obsługę kadrowo-płacową, a pracodawca zyskuje zmotywowanych i sprawdzonych pracowników. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy idealne rozwiązania dla Twojej firmy.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital