Praca tymczasowa w sezonie zimowym: kto i gdzie najczęściej jej szuka?

1 grudnia 2021by AB OVO

Praca tymczasowa kojarzona jest zazwyczaj z sezonem wiosenno-letnim. Warto jednak zauważyć, że polski rynek charakteryzuje się także atrakcyjnymi wakatami w sezonie zimowym – okresie często błędnie postrzeganym jako czas przestoju. Są to jednak oferty innego typu, różniące się zakresem obowiązków pracownika np. w związku ze świętami, turystyką zimową czy specyficznymi warunkami pogodowymi. Ważne jest, aby wiedzieć, na jakich pracowników jest największe zapotrzebowanie w czasie zimy, jakiego rodzaju praca jest najbardziej atrakcyjna oraz z czym wiąże się zatrudnienie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.

Zapotrzebowanie na pracowników w sezonie zimowym

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących bezrobocia sezonowego na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zjawisko bezrobocia nie zwiększa się znacznie wraz z okresem zimowym. Nie można zatem mówić o związku pomiędzy sezonowością a poziomem bezrobocia. Dzieje się tak, ponieważ w momencie, w którym dla niektórych branż zima jest okresem stagnacji (np. rolnictwo, budownictwo), to dla innych jest okresem wzmożonego popytu na ich usługi. Wzrost zatrudnienia odnotowuje się wtedy w:

  • Obsłudze urządzeń grzewczych,
  • Branży taksówkarskiej,
  • Zimowej turystyce,
  • Służbach drogowych i odśnieżaniu,
  • Branży kurierskiej,
  • Cukiernictwie,
  • Magazynach i hurtowniach,
  • Produkcji,
  • Handlu,

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników w sezonie zimowym

Praca w sezonie zimowym charakteryzuje się dodatkowymi obowiązkami pracodawcy w zakresie BHP – musi on chronić pracowników przed wypadkami, chorobami zawodowymi lub innymi chorobami związanymi z warunkami panującymi w środowisku pracy, co jest szczególnie ważne z uwagi na niskie temperatury na zewnątrz.

Pomieszczenia, w których przebywają pracownicy, muszą mieć temperaturę nie mniejszą niż 14 stopni Celsjusza, chyba że nie pozwalają na to względy technologiczne (w pomieszczeniach biurowych i miejscu wykonywania lekkiej pracy fizycznej jest to 18 stopni). Jeżeli praca jest wykonywana na otwartej przestrzeni, pracownicy powinni mieć zapewnione miejsce, w którym mogą się ogrzać.

Co więcej, pracodawca powinien zapewnić załodze nieodpłatnie napoje i posiłki, jeżeli występuje taka potrzeba ze względów profilaktycznych lub w miejscu pracy o temperaturze poniżej 10 stopni. Ważna jest także odzież i obuwie chroniące pracowników przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak niska temperatura, opady czy wiatr.

Do kogo kierować oferty?

Według statystyk Polacy coraz rzadziej decydują się na podjęcie pracy tymczasowej. Ta forma zatrudnienia cieszy się największą popularnością wśród ludzi młodych, jednak ci coraz częściej wybierają zarobkowanie za pośrednictwem stażów lub praktyk. Obecnie najczęściej tego typu ofertami zainteresowani są imigranci zarobkowi np. pracownicy z Ukrainy, których chętnie rekrutują agencje pracy. Przyjezdni mają możliwość krótkoterminowego zatrudnienia o atrakcyjnym wynagrodzeniu, więc są zmotywowanymi pracownikami, dzięki czemu pracodawca może zaobserwować wzrost produktywności i optymalizację kosztów. Formalności nie są przeszkodą – o legalność zatrudnienia zadbają eksperci AB OVO Solutions.

praca tymczasowa na zimę odśnieżanie chodników

Praca zimą – odśnieżanie chodników i dróg

Kanały pozyskiwania pracowników na sezon zimowy

Sezon zimowy rozpoczyna się z początkiem grudnia, jednak proces poszukiwania pracowników może wymagać czasu, dlatego procedura powinna być rozpoczęta odpowiednio wcześniej – pierwsze ogłoszenia pojawiają się już na początku listopada. Najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania pracowników na ten okres jest współpraca z agencją pracy tymczasowej.

Dzięki wiedzy doświadczonych rekruterów AB OVO Solutions dostosujesz poziom zatrudnienia do aktualnego zapotrzebowania przy zminimalizowanych nakładach finansowych. Szukamy pracowników za pośrednictwem różnorodnych źródeł – poprzez portale ogłoszeniowe, media społecznościowe, rekruterów z zagranicy oraz posiadamy rozwiniętą bazę potencjalnych kandydatów.

Aspekty zatrudnienia w sezonie zimowym różnią się od zatrudnienia w sezonie letnim. Niemniej jednak dla wielu firm jest to okres wzmożonego rozwoju, kiedy praca tymczasowa jest najkorzystniejszym rozwiązaniem – za jej pośrednictwem korzyści odnoszą zarówno osoby poszukujące pracy, jak i pracodawcy.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital