Pracownicy z Gruzji – czy zastąpią braki na polskim rynku pracy?

19 kwietnia 2022by AB OVO

Na polskim rynku pracy od lat zaobserwować można niedobór zatrudnienia w wielu branżach. Dotychczas odpowiedzią na ten problem była rekrutacja kadry ze wchodu, głównie z Ukrainy. Wojna na Ukrainie spowodowała jednak masowy odpływ pracowników i wymusiła na pracodawcach zmianę źródeł pozyskiwania kandydatów. Wielu przedsiębiorców zaczyna coraz silniej odczuwać braki kadrowe w szczególności na stanowiskach zajmowanych dotychczas w większości przez ukraińskich mężczyzn, którzy obecnie powracają do ojczyzny w celu jej obrony. Rozwiązaniem tych deficytów mogą być pracownicy z Gruzji.

Pracownicy z Gruzji – dostępność robotników

Problemy z pozyskiwaniem kadry nie są nowością dla większości przedsiębiorców. Sektor budowlany i sektor przemysłowy to obszary, w których poszukiwanie pracowników jest szczególnie trudne. Skuteczne zatrudnienie robotników stało się tym bardziej problematyczne w świetle wzmożonej emigracji naszych rodaków i wybuchu konfliktu na Ukrainie.

Nowym rozwiązaniem dotyczącym kierunku rekrutacji międzynarodowych jest Gruzja. Dzieje się tak głównie ze względu na rosnącą liczebność Gruzinów w Polsce i ich chęć do pracy w naszym kraju wynikającą z dążenia do poprawy sytuacji finansowej. Z tego powodu są oni dostępni i gotowi do podjęcia pracy na stanowiskach, na które ciężko znaleźć chętnych kandydatów wśród Polaków.

Co należy wiedzieć, zatrudniając pracownika z Gruzji?

Zgodnie z obowiązującym prawem cudzoziemiec pracujący w Polsce musi posiadać pozwolenie na pracę oraz ważny dokument uprawniający go do pobytu. Tylko w tym wypadku zatrudnienie jest dozwolone. Obywatele Gruzji, mają jednak możliwość skorzystania z uproszczonej procedury zatrudnienia. Oznacza to, że mogą oni legalnie świadczyć pracę dla różnych pracodawców przez 6 miesięcy w ciągu 12 kolejnych miesięcy. Po przekroczeniu limitu proces uzyskania zezwolenia przebiega standardowo, co wiąże się z koniecznością badania lokalnego rynku pracowników i uzyskania opinii starosty. Zezwolenie zostanie wydane tylko wtedy, jeżeli pracodawca nie jest w stanie uzupełnić braków kadrowych za pośrednictwem osób poszukujących zatrudnienia na danym terenie.

Jakie cechy charakteryzują Gruzinów?

Pracownicy z Gruzji mają opinię życzliwych, uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do świata ludzi. Najważniejszy z perspektywy pracodawcy jest jednak fakt, że praca dla Gruzinów stanowi szansę na poprawę sytuacji materialnej, więc wykonują ją z najwyższą starannością, przez co są wartościowymi pracownikami. Co jeszcze ich wyróżnia?

Gościnność

Obywateli Gruzji cechuje duża gościnność, która nie zanika nawet na emigracji — chętnie i ciepło przyjmują gości, a także korzystają z zaproszeń. Przekłada się to bezpośrednio na atmosferę w miejscu pracy, ponieważ dzięki temu łatwo zjednują sobie sympatię współpracowników i dążą do integracji z zespołem.

Ciekawość świata

Gruzini do pracy w Polsce wyjeżdżają bardzo chętnie, ponieważ nie unikają wyzwań. Ciekawość świata sprawia, że poszukiwanie nowych rozwiązań nie stanowi dla nich problemu. Są zatem kreatywni, potrafią uważnie słuchać i chętnie korzystają z udzielonych im wskazówek.

Przyjacielskość i bliskość w relacjach z rodziną

Osoby pochodzące z Gruzji wyróżnia otwartość na nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Są pomocni i lojalni wobec współpracowników i pracodawcy, a wysoko rozwinięte umiejętności komunikacji pozwalają im na unikanie konfliktów. Nasze narody łączy również duże poszanowanie tradycji rodzinnych oraz wyznawane wartości.

Jak zatrudnić pracownika z Gruzji?

Zatrudnienie pracownika z Gruzji rozpoczyna się od znalezienia adekwatnych kandydatów. W przypadku rekrutacji międzynarodowych same ogłoszenia o pracę nie są metodą przynoszącą wymierne efekty. Oferty pracy muszą być rozprzestrzeniane różnymi kanałami tak, aby dotarły do jak najszerszego grona potencjalnie zainteresowanych przyjazdem do Polski obcokrajowców. Po znalezieniu odpowiedniej osoby należy zająć się licznymi kwestiami formalnymi i zadbać o legalność zatrudnienia.

W przypadku tego rodzaju rekrutacji współpraca z agencją zatrudnienia jest nieoceniona. Umożliwia ona szybkie dotarcie do gotowych do zatrudnienia kandydatów o wymaganych kwalifikacjach. Co więcej, pracodawca nie musi przejmować się formalnościami, obsługą płacową i wdrożeniem pracownika — wszystkie te obowiązki może zlecić agencji.

AB OVO Solutions to rzetelna agencja pracy w Polsce, która łączy doświadczenie z personalizowanym podejściem do każdego klienta. Skontaktuj się z nami i poznaj nową jakość usług w rekrutacji cudzoziemców.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital