Pracownicy z Ukrainy – w jakich zawodach najczęściej pracują pracownicy ze wschodu?

6 lutego 2021by AB OVO

Zatrudnienie obcokrajowca, mimo iż wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy, jest chętnie stosowanym rozwiązaniem na braki kadrowe. Ze względu na bliskość językową i kulturową oraz wysoką motywację i zaangażowanie w pracę, pracodawcy w Polsce szczególnie często decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy.

Najczęściej na Ukrainie prowadzimy procesy rekrutacyjne na stanowiska produkcyjne, do prostych prac w przemyśle. Bardzo dużo aplikacji spływających do nas z Ukrainy dotyczy także zatrudnienia w szeroko pojętej logistyce – na magazynach, w centrach dystrybucyjnych czy sortowniach

zauważa Monika Krumplewska, Kierownik Działu Rekrutacji w AB OVO Solutions.

Ukraińców do pracy w Polsce zachęcają wyższe niż w ich kraju zarobki, możliwość legalizacji pracy i pobytu w ramach tzw. „uproszczonej procedury”, a także niewielka odległość od miejsca zamieszkania i stosunkowo niskie koszty odwiedzania rodziny, która została w domu.

Mimo, iż systematycznie rośnie liczba pracowników z Ukrainy wykonujących prace specjalistyczne, np. w IT czy służbie medycznej, to jednak nadal najczęściej cudzoziemców w Polsce zatrudnia się głównie do prace prostych, nie wymagające kwalifikacji.

W jakich zawodach najczęściej pracują pracownicy ze wschodu?

  • Pracownik produkcyjny – większość pracowników ze wschodu rekrutowanych przez AB OVO Solutions zatrudnianych jest do obsługi prostych maszyn produkcyjnych
  • Pracownik budowlany – stosunkowo niewielkie wymagania powodują, że branża budowlana cieszy się dużą popularnością wśród pracowników z Ukrainy.
  • Pracownik sezonowy przy zbiorach – szacuje się, że od maja do września blisko 80% kadry zatrudnionej w tej branży, to pracownicy z Ukrainy
  • Operator wózka widłowego – wysokie zarobki na tym stanowisku powodują, że pracownicy z Ukrainy chętnie odbywają specjalistyczne kursy i nabywają uprawnienia do obsługi wózków widłowych
  • Kasjer/ sprzedawca – zatrudnienie w handlu znajdują głównie kobiety. Pracowników ze wschodu można spotkać w obsłudze klienta zarówno w supermarketach, osiedlowych sklepach spożywczych, jak i salonach odzieżowych

Przed pandemią koronawirusa wielu pracowników z Ukrainy zatrudnionych było także w gastronomii i hotelarstwie. Lock-down i obostrzenia sanitarne spowodowały, że zatrudnienie w tych branżach gwałtownie spało, a pracownicy musieli dostosować się do nowej rzeczywistości. Dzięki elastyczności i gotowości do zmiany stanowiska pracy, a często także miejsca zamieszkania, większość Ukraińców szybko znalazła nowe zatrudnienie.

Jeśli poszukujesz pracowników z Ukrainy do Twojej firmy – skontaktuj się z nami!

Rekrutujemy, zatrudniamy i zajmujemy się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem obcokrajowców! W każdym tygodniu pracę z AB OVO Solutions zaczyna 50 nowych pracowników z Ukrainy!

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital