Rynek pracy po pandemii – powrót do (nowej) normalności?

10 lipca 2020by AB OVO

Trwająca w Polsce od połowy marca pandemia koronawirusa bez wątpienie zmieniła rynek pracy. Część firm musiała czasowo ograniczyć produkcję, zredukować załogę lub ponownie pochylić się nad siatką płac. Wielu pracowników przeszło na zmianowy tryb pracy, a back office nadal pracuje zdalnie. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy? Co zmieniło się w podejściu pracowników i przedsiębiorców? Jakie są ich oczekiwania?

Statystyki i wnioski

GUS podał dane dotyczące stopy rejestrowanego bezrobocia w maju 2020 roku – wynosi ona 6% i jest wyższa jednie o 0,2% od danych z kwietnia bieżącego roku. Czy te dane oznaczają, że pandemia nie miała znaczącego wpływu na rynek pracy? Niekoniecznie. Statystki GUS obejmują jedynie osoby, które już zarejestrowały się w Urzędach Pracy. Warto pamiętać, że okresy wypowiedzenia umów o pracę wahają się od dwóch tygodni do 3 miesięcy, więc gro pracowników może nadal być formalnie zatrudnionych. Ponadto część pracowników znajdując się na okresie wypowiedzenia aktywnie poszukuje innego miejsca pracy i płynnie przechodzi do nowego pracodawcy po zakończonym okresie wypowiedzenia.

Na wnioski dotyczące wpływu koronawirusa na wzrost bezrobocia w Polsce musimy jeszcze poczekać. Możemy się jednak zastanowić nad tym czy pandemia wpłynęła na podejście pracowników i pracodawców do modelu zatrudnienia. Z punktu widzenia pracownika stabilność zatrudnienia była i jest ważna. Jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na decyzję o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Jednak przed pandemią stosunkowo łatwo było znaleźć nową, dobrze płatną pracę. Dlatego dla wielu kandydatów często nie forma zatrudnienia, ale wysokość wynagrodzenia była najważniejszym argumentem przy wyborze pracodawcy. Obecnie zdaje się, że pracownicy będą poszukiwali u pracodawcy przede wszystkim stabilności pracy. Możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę będzie odgrywała znaczącą rolę przy poszukiwaniu zatrudnienia, bo dają poczucie bezpieczeństwa.

Rynek pracy po pandemii

Patrząc na konsekwencje pandemii z punktu widzenia pracodawcy rozsądne wydaje się dążenie do jak największego uelastycznienia zatrudnienia. Tak, żeby w razie kryzysu móc szybko i sprawnie optymalizować koszty. Umowy cywilnoprawne, szczególnie zlecenia, dają taką możliwość, ale nie zawsze i nie na wszystkich stanowiskach możne je zawierać.

Rozwiązaniem, które łączy oczekiwania obu stron może być praca tymczasowa. Z jednej strony Pracownik zyskuje bufor bezpieczeństwa – umowy można rozwiązać z tygodniowym okresem wypowiedzenia i muszą być zagwarantowane warunki pracy i płacy równe z tymi, które są oferowane etatowym pracownikom. Pracodawca dostaje elastyczne rozwiązanie, które pozwala na optymalizację kosztów pracy.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital