Migracja zarobkowa do szybciej rozwijających się państw jest we współczesnym świecie czymś całkowicie naturalnym. Korzystają na tym zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
Planujesz otworzyć się na zagranicznych pracowników? Dowiedz się, jak legalnie zatrudniać osoby z poszczególnych krajów Wschodu i dlaczego warto w tym aspekcie skorzystać z pomocy doświadczonej agencji pracy.
Pracownicy z Europy Wschodniej – jak ich zatrudnić?
Zdecydowałeś się na poszukiwania pracowników z innych krajów? Może okazać się to słuszną decyzją, która napędzi rozwój Twojego biznesu.
Musisz jednak liczyć się z tym, że wiele aspektów będzie przebiegać inaczej niż w przypadku zatrudniania Polaków. Pierwszym wyzwaniem będzie konieczność odnalezienia się na zagranicznym rynku pracy i wiedza, jak pozyskać pracowników z danego kraju. Chodzi tu między innymi o kwestie związane z tym, gdzie publikować ogłoszenia i jak precyzować swoje wymagania.
Zobacz naszą ofertę i Zatrudnij pracowników ze Wschodu!
Nie bez znaczenia będą aspekty językowe, a następnie formalności, które trzeba załatwić, by cudzoziemiec mógł legalnie pracować w naszym kraju. W niektórych przypadkach należy również przemyśleć kwestie związane z transportem i zamieszkaniem przyszłych pracowników. O szczegółach przeczytasz poniżej.
Jakie formalności musi spełnić firma, chcąc zatrudnić obcokrajowca?
Nie jest tajemnicą, że zatrudnianie obcokrajowców wiąże się z nieco innymi formalnościami niż zatrudnianie Polaków. Z jakimi dokładnie? To zależy od kraju pochodzenia Twoich przyszłych pracowników.
Prawdopodobnie będziesz mieć jednak do czynienia z jedną z tych dwóch sytuacji.
- Pracownicy z Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji i Mołdawii mogą być zatrudniani na podstawie uproszczonej procedury oświadczeniowej, która nie wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca złoży w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i uzyska wpis tego oświadczenia do ewidencji.
- Pracownicy z innych krajów Europy Wschodniej, takich jak Rosja, Kazachstan czy Uzbekistan, muszą uzyskać zezwolenie na pracę, aby móc legalnie pracować w Polsce. Zezwolenie na pracę jest dokumentem wydawanym przez wojewodę na wniosek pracodawcy lub cudzoziemca. Jest ono ważne przez okres nie dłuższy niż 3 lata. Aby uzyskać zezwolenie na pracę, należy spełnić szereg warunków, takich jak posiadanie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej, wynagrodzenia nie niższego niż minimalne oraz pozytywnego wyniku testu rynku pracy.
O czym jeszcze warto pamiętać, zatrudniając cudzoziemca?
Legalne zatrudnianie cudzoziemców to wiele aspektów – związanych również z ich dobrym samopoczuciem i bezpieczeństwem. Nie zapomnij więc o poniższych kwestiach!
- Zweryfikuj legalność pobytu i pracy danej osoby. Przed zatrudnieniem cudzoziemca upewnij się, że posiada on odpowiednie dokumenty, które uprawniają go do przebywania i pracowania w Polsce. Sprawdź, czy dokumenty te są ważne i zgodne z rodzajem i warunkami pracy. W razie wątpliwości skontaktuj się z właściwym urzędem lub skorzystaj z usług specjalistycznych firm – np. agencji pracy.
- Dostosuj umowę. Umowa o pracę z cudzoziemcem powinna być sporządzona w języku polskim i w jego języku ojczystym (lub zrozumiałym dla pracownika). Umowa powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane stron, zakres obowiązków, wynagrodzenie, czas pracy, urlop, warunki rozwiązania umowy itp. Umowa powinna być podpisana przez obie strony i przechowywana przez pracodawcę.
- Zadbaj o odpowiednie warunki pracy. Powinno to być oczywiste, ale masz obowiązek zapewnić cudzoziemcowi takie same warunki pracy, jak polskim pracownikom. Dotyczy to m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony zdrowia, szkoleń zawodowych, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, świadczeń dodatkowych itp. Warto również dbać o integrację i komunikację z cudzoziemcem oraz respektować jego kulturę i zwyczaje.
- Pamiętaj o płaceniu podatków i składek. Masz obowiązek odprowadzać podatki i składki za cudzoziemca na takich samych zasadach, jak za polskiego pracownika.
Zalety zatrudnienia przez agencję pracy
Zatrudnianie cudzoziemców przez agencję pracy może mieć wiele zalet, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Oto niektóre z nich.
- Zwiększenie dostępu do kandydatów, którzy spełniają potrzeby firmy, np. pod względem kwalifikacji, doświadczenia, języka czy kultury.
- Oszczędność czasu i kosztów związanych z rekrutacją, szkoleniem, rozliczaniem i administrowaniem pracowników.
- Elastyczność i możliwość dostosowania struktury kadrowej do zmieniających się potrzeb i warunków rynkowych.
- Poprawa wydajności i innowacyjności dzięki wprowadzeniu nowych perspektyw, pomysłów i rozwiązań.
- Gwarancja przebiegu całego procesu zgodnie z prawem. Specjaliści pracujący w agencjach świetnie znają aktualne przepisy i załatwią za Ciebie wszystkie formalności.
Podsumowanie
Zatrudnianie pracowników z Europy Wschodniej może być korzystne dla polskich pracodawców, którzy borykają się z brakiem kadr na rynku pracy. Ich zatrudnienie nie jest jednak procesem tak łatwym, jak w przypadku polskich obywateli.
Rozwiązanie? Współpraca z doświadczoną agencją pracy, która sprawi, że odczujesz jedynie blaski takiego rozwiązania. Cieniami zajmą się profesjonaliści. Zapraszamy do kontaktu!