Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – o czym trzeba pamiętać?

4 lipca 2020by AB OVO

Od 2015 roku stale rośnie liczba pracowników zza wschodniej granicy zatrudnianych w polskich przedsiębiorstwach. Według danych statystycznych ZUS z maja 2019 roku składki emerytalne i rentowe opłacane były za 628 000 cudzoziemców. W większości byli to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Tej tendencji sprzyja – z jednej strony – brak pracowników na lokalnym rynku pracy. Druga przyczyna uproszczona procedura zatrudnienia obcokrajowców ze wschodu.

Legalizacja pracy i pobytu

W aspekcie prawnym legalną pracę i pobyt cudzoziemców (w oparciu o uproszczoną procedurę) z 6 państw – Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy – reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Warto pamiętać, że obok ustawy istnieje szereg rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które uszczegóławiają zasady zatrudniania cudzoziemców.

Podstawowym obowiązkiem i pierwszym krokiem w procesie zatrudnienia pracowników ze wschodu jest rejestracja oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Można to zrobić we właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy Powiatowym Urzędzie Pracy. Oświadczenie to jest konieczne, aby kandydat mógł rozpocząć proces ubiegania się o wizę. Jeśli więc mamy już zrekrutowanych pracowników oczekujących na dokumenty na Ukrainie – musimy w pierwszej kolejności zwrócić się do PUP o rejestrację i wydanie oświadczeń. Dopiero później wysyłamy je do naszych kandydatów.

Urząd pracy powinien wydać nam dokument w ciągu 7 dni roboczych od daty zgłoszenia. Pracownik, który otrzymał oświadczenie (zaproszenie) może starać się o uzyskanie wizy pracowniczej (wizy typu D05) na okres 180 dni. To pozwala mu na pracę przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy u wskazanego w oświadczeniu Pracodawcy.

Po przyjeździe naszego kandydata do Polski i podpisaniu z nim umowy musimy niezwłocznie poinformować właściwy urząd o rozpoczęciu przez pracownika pracy. Jeśli natomiast pracownik rezygnuje lub nie zgłosił się w dniu rozpoczęcia pracy wskazanym w ewidencji oświadczeń – powinniśmy poinformować urząd w ciągu 7 dni o rezygnacji pracownika. Za niedopełnienie tego obowiązku na pracodawcę może zostać nałożona kara grzywny.

Decydując się na zatrudnienie pracownika z Ukrainy czy Białorusi, który przebywa w Polsce na podstawie wcześniej wydanej wizy lub ruchu bezwizowego także nie ominie nas wizyta w PUP w celu dokonania rejestracji oświadczenie. Podjęcie pracy przez pracownika jest możliwe dopiero w momencie wydania przez urząd dokumentu.

Zakwaterowanie i transport pracowników z Ukrainy

Ważną kwestią przy zatrudnianiu pracowników z Ukrainy jest konieczność zapewniania im zakwaterowania, a często także transportu z i do miejsca wykonywania pracy. Trzeba pamiętać, że mimo bliskości kulturowej i językowej, w pierwszych dniach pobytu w Polsce pracownicy mogą czuć się niepewni i zagubieni. Mając to na uwadze wiele firm planując zatrudnienie pracowników ze wschodu decyduje się na wsparcie wyspecjalizowanych agencji pracy. Wybierając współpracę z profesjonalną agencją pracy tymczasowej mamy możliwość skorzystania z kompleksowej usługi. Agencja zajmie się za nas rekrutacją pracowników, zapewni im zakwaterowanie, zorganizuje transport, skieruje na niezbędne badania lekarskie.

Ukraińskojęzyczni konsultanci pomogą w organizacji szkoleń BHP i będą wsparciem dla pracowników w pierwszych dniach pracy i pobytu w Polsce. Dzięki znajomości prawa i wypracowanym procedurą, agencje pracy tymczasowej ściągają z klientów znaczną część odpowiedzialności za zatrudnienie pracowników oraz legalizację ich pobytu i pracy. Wybierając partnera biznesowego, który ma świadczyć dla nas usługę leasingu lub outsourcingu pracowników warto postawić na rzetelną i doświadczaną agencję pracy, który wesprze nas w organizacji zatrudnienia cudzoziemców. Taka współpraca przełoży się nie tylko na postrzeganie naszej firmy jako pewnego i bezpiecznego pracodawcy, ale też przyczyni się optymalizacji kosztów i pozwoli na dalszy rozwój biznesu.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 519 693 590
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital