Zatrudnianie Pracowników z Gruzji. Zasady.

26 kwietnia 2022by AB OVO

Obcokrajowcy zajmują istotne miejsce na polskim rynku pracy. Wiele branży dotyka problem braków kadrowych na stanowiskach, na które trudno znaleźć chętnych lub odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. Z tego powodu zatrudnienie pracowników z Gruzji jest środkiem zaradczym dla licznych przedsiębiorstw. Praca dla Gruzinów w Polsce stanowi szansę na poprawę sytuacji materialnej, więc są elastyczni i dokładni, co jest cenione przez pracodawców. Procedura zatrudnienia obywatela innego kraju jest jednak nieco bardziej skomplikowana i wiąże się z dopilnowaniem kilku kwestii formalnych.

Zweryfikuj potencjalnego pracownika przed dokonaniem dalszych kroków

Dotarcie do odpowiednich kandydatów do pracy zza granicy wymaga sporego zaangażowania, jednak jest to dopiero połowa sukcesu. Przed przystąpieniem do właściwego procesu legalizacji współpracy kluczowa jest weryfikacja potencjalnego pracownika. Dokumenty do zatrudnienia obcokrajowca muszą być całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym razie pracodawca może narazić się na konsekwencje prawne.

Sprawdź czy obcokrajowiec na pewno pochodzi z kraju, z którego deklaruje pochodzenie

Pierwszym krokiem, który powinien być wykonany przed przystąpieniem do działań formalnych, jest upewnienie się w kwestii pochodzenia kandydata. Jest to czynnik, który będzie determinował dalszy sposób postępowania – zatrudnienie pracownika spoza terytorium UE odbywa się na innych zasadach. Należy także pamiętać, że praca dla obcokrajowca pochodzącego z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy może zostać zalegalizowana poprzez uproszczoną procedurę na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustal czy osoba zatrudniana ma ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce

Następnym etapem weryfikacji cudzoziemca do pracy jest sprawdzenie, czy dana osoba posiada ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce. W zależności od pochodzenia może on przebywać na terytorium RP w oparciu o prawo do ruchu bezwizowego, wizę, zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest również uzyskanie przez obcokrajowca wizy na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy.

Sprawdź czy osoba będąca w Polsce ma dokument uprawniający do pracy

Według przepisów cudzoziemcy mogą wykonywać pracę w Polsce, jeżeli posiadają zezwolenie na pobyt i zatrudnienie (chyba że nie są one wymagane jak np. dla obywateli krajów UE lub osób o nadanym statusie uchodźcy).

W przypadku zatrudnienia obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii lub Mołdawii procedura jest uproszczona — mają oni ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Możliwe jest wtedy zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy i pisemnej umowy między kandydatem a pracodawcą zarejestrowanym we właściwym urzędzie. Obcokrajowiec może wykonywać swoje obowiązki na rzecz pracodawcy bez uzyskania zezwolenia przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Po upływie tego okresu pracodawca może wnioskować o wydanie zezwolenia na pracę w trybie uproszczonym.

Procedura uproszczona, czyli jak zatrudnić Gruzina krok po kroku

Uproszczona procedura zatrudnienia wiąże się z oświadczeniem o powierzeniu pracy cudzoziemcowi i zezwoleniem na pracę, ale w dużo przystępniejszej do zrealizowania formie. Formalności, jak i koszty są w tej sytuacji dużo mniejsze. Obywatele sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, mogą legalne pracować w Polsce na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi zazwyczaj 7 dni roboczych, a jego koszt to 30 zł. Procedura uproszczona może być zrealizowana poprzez złożenie oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy. Po dopełnieniu tych formalności może nastąpić podpisanie umowy i zgłoszenie podjęcia pracy przez obcokrajowca.

Dlaczego warto zlecić zatrudnienie Gruzina do pracy poprzez agencję pracy?

Dzięki łączności z agencją pracy przy zatrudnianiu obcokrajowców pracodawca może oszczędzić czas i pieniądze zyskując jednocześnie gwarancje dotyczącą pełnej legalności procedury. AB OVO Solutions oferuje kompleksową usługę – od rekrutacji i weryfikacji pracownika aż po onboarding i kwestie organizacyjne. Bogata baza sprawdzonych kandydatów z Gruzji pozwala nam stawić czoła każdemu, nawet najbardziej wymagającemu projektowi. Dbamy o przejrzyste i jasne warunki współpracy oraz dostosowujemy się do specyfiki branży naszych klientów.

Rekrutacja obcokrajowców bez znajomości procedur wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i determinacji. W AB OVO Solutions rekrutujemy kilkadziesiąt kandydatów z zagranicy każdego tygodnia. Skontaktuj się z nami, a Twoja firma już zaraz zyska solidnych pracowników.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital