Okres urlopowy już dawno dobiegł końca, a aura panująca za oknem sprawia, że z utęsknieniem wspominamy tegoroczny wypoczynek. Warto jednak spojrzeć w przyszłość, aby dobrze zaplanować czas wolny od pracy w nadchodzącym roku. Pracodawcy często oczekują znacznie wcześniejszej deklaracji o naszych zamierzeniach w tej kwestii. Co więcej, myśląc o tym zawczasu, możemy ułożyć urlop korzystniej, łącząc go z dniami wolnymi, dzięki czemu wydłużymy wypoczynek. Z naszego artykułu dowiesz się jakie święta w 2022 roku są wolne od pracy i jak mądrze rozłożyć dni urlopowe.
Wymiar urlopu
Ilość przysługujących pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli staż pracy jest krótszy niż 10 lat lub 26 dni, jeżeli staż pracy jest dłuższy. Do stażu pracy wlicza się również okres nauki ukończonych stopni edukacji – zawodowej, średniej i wyższej.
W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin należy pomnożyć ilość dni wolnych przysługujących na całym etacie przez wymiar etatu np. 20 dni x ½ etatu = 10 należnych dni urlopu w roku.
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę tymczasową zapewnia pracownikowi 2 dni urlopu za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji pracodawcy – w skali roku będzie to 24 dni.
Dni wolne od pracy w 2022 roku
W Polsce obchodzimy 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. W 2022 roku tylko jedno z nich wypada w sobotę, co oznacza, że pracodawca musi w zamian ustanowić inny dzień wolny od pracy. Niestety cztery terminy przypadają na niedzielę, a w takiej sytuacji dodatkowy dzień wolny się nie należy. Kalendarz świąt wygląda następująco:
- 1 stycznia (sobota) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (czwartek) – Święto Trzech Króli,
- 17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 18 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (niedziela) – Święto Pracy,
- 3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 maja,
- 5 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki,
- 16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,
- 1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (piątek) – Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (niedziela) – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia (poniedziałek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Z tego wynika, że w nadchodzącym roku będziemy mieli cztery długie weekendy: 16 – 18 kwietnia, 13 – 15 sierpnia, 11 – 13 listopada oraz 24 – 26 grudnia. Możemy także przedłużyć wypoczynek do czterech dni poprzez zaplanowanie urlopu na dzień 7 stycznia, 2 maja, 17 czerwca lub 31 października.
Dodatkowo 4 dni urlopu w styczniowym, majowym i grudniowym okresie świątecznym dadzą nam aż 9 dni przerwy od pracy.
Jak skorzystać z urlopu?
Aby skorzystać z urlopu, należy złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy lub do kadr. Może on zostać odrzucony jedynie w sytuacji, w której nieobecność pracownika spowoduje poważne zakłócenia w organizacji pracy. Nie ma dokładnych wytycznych co do formy wniosku urlopowego. Wszystko zależy od wewnętrznych regulacji – wiążące są nawet ustalenia ustne. Co do zasady jednak warto zadbać o dokumentację.
Pismo powinno zawierać datę, miejscowość, dane pracownika i pracodawcy, prośbę o udzielenie urlopu ze wskazaniem terminu oraz własnoręczny podpis. Ustalony czas może być przesunięty na prośbę pracownika, jeśli istnieją ku temu szczególne przesłanki. Pracodawca ma natomiast obowiązek przełożyć termin urlopu, jeżeli pracownik jest tymczasowo niezdolny do pracy wskutek choroby, przebywa w odosobnieniu w związku z chorobą zakaźną, korzysta z urlopu macierzyńskiego lub został wezwany do pełnienia obowiązków wojskowych.
Możliwość uzyskania urlopu wypoczynkowego to niezbywalne prawo każdego pracownika, które pozwala na odetchnięcie od obowiązków i zebranie sił na kolejne wyzwania zawodowe. Warto zaplanować go optymalnie, aby skorzystać z tego czasu jak najlepiej i wrócić do pracy pełnym energii.