Poradnik rekrutera – po jakie lektury sięgać, by pozostać w obiegu?

13 stycznia 2022by AB OVO

Jak powszechnie wiadomo, skuteczność rekrutera jest uzależniona od jego chęci do ciągłego doskonalenia zawodowego i rozwoju. Rekrutacja i wszelkie działania z nią związane są procesem niezwykle złożonym, który wymaga różnorodnych rozwiązań dopasowanych do napotykanych wyzwań i trendów rynkowych. Branża jest dynamiczna, dlatego należy być na bieżąco z nowymi praktykami. Doskonałym źródłem tak potrzebnej wiedzy i inspiracji są książki. Poniżej wymienione pozycje nie tylko rozwiną Wasze umiejętności, ale także przypadną Wam do gustu.

„Sztuka zatrudniania najlepszych” – Brian Tracy

Autor bazując na swoim 20-letnim doświadczeniu w szkoleniu menadżerów odnośnie rekrutacji nakreśla 21 zasad naboru i sposobów zatrzymania wartościowych pracowników. W łatwy w odbiorze sposób streszcza najważniejsze informacje – jak przyciągnąć najlepszych i najbardziej zaangażowanych ludzi i sprawić, aby nawiązana współpraca była długoterminowa. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia mające za zadanie dowieść skuteczności proponowanych przez autora metod. Lata zdobytej przez Tracy’ego praktyki zostały przełożone na zestaw efektywnych w procesie rekrutacji i zarządzania pracownikami praktyk.

„Candidate experience” – Maja Gojtowska

Książka przedstawia proces rekrutacji z perspektywy kandydata i pokazuje wpływ jego doświadczeń na postrzeganie firmy zgodnie z zasadą, że każdy kandydat może być potencjalnym pracownikiem, klientem lub partnerem biznesowym. W książce znajdziemy przykłady działań stosownych przez znane i znaczące firmy w zakresie nabywania pracowników. Mnogość poruszanych zagadnień z dziedzin takich jak psychologia, marketing i zarządzanie zasobami ludzkimi stanowi kompendium wiedzy dla każdego rekrutera, niezależnie od miejsca, w jakim się znajduje na swojej drodze zawodowej.

„Zawód: rekruter. By pracowali długo i szczęśliwie” – Agata Łotowska

Dzięki tej książce możemy poznać znaczenie budowania relacji międzyludzkich w zawodzie rekrutera. Autorka neguje podążanie utartymi schematami w tej profesji, stawiając nacisk na indywidualne podejście do każdego projektu oraz człowieka. Książka traktuje w dużej mierze o powiązaniu psychologii z zawodem oraz przybliża czytelnikowi zakres obowiązków rekrutera. Dzięki wywiadom i opiniom współpracowników zawartych w książce jest to ciekawa pozycja zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki jako rekruter, jak i dla tych bardziej doświadczonych, którzy mogą zweryfikować stosowane przez siebie metody.

„Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach, czyli 33 zasady skutecznego naboru pracowników” – Piotr Prokopowicz

Lektura opisywana często jako absolutny must-have każdego rekrutera. Jej zawartość stanowi wiedza naukowa przedstawiona w bardzo przystępny sposób. Kluczowe jest to, że opiera się ona na najnowszych badań naukowych z dziedziny rekrutacji i selekcji pracowników. Dzięki książce poznać można m.in. sposoby ograniczenia kosztów rekrutacji i selekcji, przydatne wskazówki i narzędzia dla rekruterów oraz przykładowe pytania testów selekcyjnych. O jej przydatności świadczy również fakt, że informacje w niej zawarte wykraczają poza sam proces rekrutacji i dotyczą także np. metod pomiaru efektywności pracy oraz zasad zbierania i kombinacji danych w zawodzie rekrutera.

„Social media recruitment: how to successfully integrate social media into recruitment strategy” – Andy Headworth

W tej książce Andy Headworth opisuje znaczenie mediów społecznościowych dla rekrutacji i zmian zachodzących na rynku. Książka jest kombinacją praktycznego poradnika z badaniami i pokazuje, jak wiele obecnie znaczą social media i jak ich skutecznie używać, aby efektywnie pozyskiwać pracowników. Autor przywiązuje szczególną wagę do użycia technologii w procesie rekrutacji i rozważa nad tym, jak ona wpłynie w przyszłości na branżę. To pozycja obowiązkowa dla każdego nowoczesnego i dbającego o aktualną wiedzę rekrutera.

„Full Stack Recruiter” – Jan Tegze

Jan Tegze jest doświadczonym rekruterem, który udowodnił swoją skuteczność podczas rozwijania wielu start-upów. W swojej książce dzieli się strategiami wdrażanymi podczas trwania swojej kariery, co stanowi cenne wskazówki dla innych rekruterów. Autor zebrał lata praktyki i doświadczenia w jeden poradnik powiększający Twoje szanse na odniesienie sukcesu zawodowego. W książce przedstawione są kreatywne sposoby poszukiwania odpowiednich kandydatów, a także zasady efektywnego zarządzania kluczowymi aspektami Twoich obowiązków zawodowych.

Mamy nadzieję, że powyższa lista zainspiruje Was do rozwoju i pomoże w wyborze odpowiedniej książki. Może akurat któraś z nich pozwoli Ci wykorzystać w pełni swój potencjał i pomoże w kolejnych rekrutacjach? Miłej lektury!

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital