Różnice pomiędzy pracownikami z Ukrainy i Gruzji

20 czerwca 2022by AB OVO

Ostatni czas przyniósł wiele zmian dotyczących rekrutacji międzynarodowych. Mimo to zatrudnienie obcokrajowca wciąż jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla pracodawców, którym trudno skompletować kadrę. Najczęściej rekrutowani są pracownicy ze wschodu — to właśnie oni zajmują stanowiska, które ciężko obsadzić posługując się jedynie lokalnymi kandydatami. Dotychczas luki w personelu z powodzeniem wypełniali Ukraińcy. To właśnie oni najchętniej korzystali z ofert pracy w Polsce. Obecna sytuacja za wschodnią granicą sprawiła jednak, że poszukiwania muszą zostać poszerzone, dlatego nowym kierunkiem stała się Gruzja. W związku z tym wielu przedsiębiorców zastanawia się nad różnicami dotyczącymi zatrudnienia pracowników tych narodowości. Czego należy się spodziewać, zmieniając strategię rekrutacji?

Pracownicy z Ukrainy – mentalność

Pracownik z Ukrainy był dotychczas bardzo szanowany w Polsce z uwagi na sumienność i lojalność. Ich mentalność i aspiracje europejskie sprawiały, że dobrze odnajdowali się w naszym kraju. Co więcej, praca w Polsce była dla nich szansą poprawy sytuacji materialnej, więc zazwyczaj dopasowywali się do stawianych im wymagań i byli elastyczni w wielu kwestiach. Bliskość kulturowa to czynnik, który umożliwiał im szybką adaptację w miejscu pracy. Przewagę wśród Ukraińców w Polsce stanowili mężczyźni w wieku produkcyjnym, których wyróżniła duża determinacja nawet w przypadku wykonywania ciężkich prac. Dzięki serdeczności i chęci niesienia pomocy szybko zjednywali sobie sympatię współpracowników.

Pracownicy z Gruzji – jacy są?

Charakterystyczne cechy Gruzinów sprawiają, że mogą oni wiele wnieść do zespołu. Są otwartym i serdecznym narodem, więc pracownik z Gruzji szybko integruje się w miejscu pracy. Bardzo dbają o relacje z otoczeniem — rodzina, sąsiedzi, współpracownicy i znajomi zajmują istotne miejsce w ich życiu. Dzięki temu Gruzini w Polsce odnajdują się bardzo szybko. Dodatkowo są bardzo serdeczni w stosunku do Polaków, co wynika z kwestii politycznych. Zależy im również na pracy, ponieważ dzięki niej mogą poprawić swoją sytuację finansową i pomóc rodzinie znajdującej się zazwyczaj na terytorium Gruzji. Jest to powodem ich poważnego podejścia do pracy i podjętych zobowiązań, co czyni ich wartościowymi pracownikami.

Dlaczego obecnie warto kierować oferty pracy w stronę pracowników z Gruzji?

Obywatel Gruzji może podjąć pracę w Polsce w oparciu o uproszczoną procedurę zatrudnienia. W tej sytuacji pozwolenie na pracę nie jest wymagane, aby pobyt w Polsce był legalny. Zatrudnienie Gruzinów jest zatem dużo mniej skomplikowane formalnie niż zatrudnienie obywateli innych państw. Ich chęć do pracy i uczciwego wynagrodzenia sprawia, że podejmują się cięższych prac na stanowiskach, na które trudno znaleźć chętnych kandydatów. Kierowanie ofert pracy w stronę Gruzinów jest zatem idealnym rozwiązaniem dla pracodawców, dla których pozyskanie pracowników jest problematyczne.

Ubytek potencjału pracowników z Ukrainy (wojna w Ukrainie)

Eskalacja konfliktu na Ukrainie sprawiła, że większość mężczyzn powraca do ojczyzny w celu jej obrony. Zaczęło to być coraz bardziej widoczne na polskim rynku pracy. Rekrutacja pracowników z Ukrainy, zwłaszcza na stanowiska, które obejmują przeważnie mężczyźni, stała się dużo mniej efektywna. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i nie sposób przewidzieć rozwój i efekty konfliktu, dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań w celu uzupełnienia braków kadrowych powstałych wskutek zaistniałych okoliczności.

Pracownicy z Gruzji – dlaczego wybrać agencję pracy?

Aby pozyskać odpowiednich kandydatów do pracy z zagranicy, należy doskonale znać obowiązujące przepisy oraz rynek pracy. Warto więc zdać się w tej kwestii na specjalistów. AB OVO Solutions to agencja pracy zatrudniająca najlepszych ekspertów, dla których rekrutacja międzynarodowa nie ma żadnych tajemnic. Pozyskujemy pracowników z Gruzji na każde stanowisko pracy ściśle dostosowując się do potrzeb klienta. Nasz baza kandydatów jest rozbudowana — zawiera Gruzinów legalnie przebywających w Polsce i poszukujących zatrudnienia. Co więcej, nasze liczne kontakty sprawiają, że ekspresowo możemy odszukać nowych kandydatów dopasowanych kompetencyjnie do wymagań naszych klientów. Skontaktuj się z nami i powierz rekrutację specjalistom.

Nasze biura
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Szukasz pracy? +48 504 070 788
Gdzie nas znaleźć?
https://abovosolutions.pl/wp-content/uploads/2022/08/mapka-mini2.webp
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
Mini mapka - AB OVO Solutions
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital